Radnica do konca roka vysadí ďalších 170 stromov
27. november 2023

Ide o náhradnú výsadbu, ktorá je kombinovaná so žiadosťami občanov a výborov mestských častí. Zeleň do areálu bývalých kasární pod Zoborom priviezol dodávateľ minulý týždeň. Výsadba je naplánovaná ešte v tomto roku.

Okrem 170 nových stromov pribudne v meste ďalších 500 kríkov a trvaliek. Radnica ich poskytne občanom, ktorí si o ne požiadali. Každoročne si ich vysádzajú do predzáhradiek bytových domov.


Nové postupy výsadby

Tento rok má Odbor životného prostredia mesta v pláne použiť iné postupy výsadby ako to bolo v minulých rokoch. Vyskúšajú si to na 35 stromoch. Cieľom je, aby sa stromy lepšie ujali a boli udržateľné.

Zmenou bude kotvenie, ktoré ochráni stromy pri kosbe a pred štvornohými okoloidúcimi. „Zároveň k stromom aplikujeme umelé závlahové misy s plastovým golierom, ktoré sa osadia k stromu. Do misy sa naleje voda, bude slúžiť ako rezervoár na vodu. V porovnaní so závlahovými vakmi, ktoré sme používali doteraz, je výhodou, že sa rovnomerne zavlaží celý profil koreňového priestoru stromu,“ vysvetľuje Štefan Lančarič z Odboru životného prostredia.

A kde pribudnú nové stromy?

V rámci tohtoročnej náhradnej výsadby doplní radnica jednu stranu aleje na Novozámockej. „Na druhú stranu ulice sme už vydávali výrubové rozhodnutia tretím stranám, kam bola smerovaná náhradná výsadba. Tento rok teda mesto vysadí jednu stranu a z uloženej náhradnej výsadby zasa oni vysadia druhú. Rátam, že do dvoch rokoch bude vysadená aj druhá strana,“ hovorí Lančarič.

Tento rok bude mesto pokračovať aj v aleji na Bratislavskej ulici. Ďalšie stromy budú vo vnútri mesta.

Stratégia odboru pri náhradnej výsadbe je, aby boli stromy čitateľné a viditeľné v meste. „Snažíme sa minimalizovať výsadbu jedného-dvoch stromov v lokalite, kde si ich nikto ani nevšimne. Snažíme sa robiť alejové výsadby a podporiť ťahy, kadiaľ chodia ľudia, kde je potrebné pritieniť chodníky,“ dodáva Lančarič.

Lenka Mareková
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Často kladené otázky o vynovenom Starom parku
22. február 2024
Februárový zber použitého kuchynského oleja
15. február 2024
Kam s vianočným stromčekom?
4. január 2024
V Nitre platí celoročný zákaz pyrotechniky,…
21. december 2023