V Brezovom hájiku osadili zavlažovacie vaky
25. máj 2023

Vysadené stromy a kríky potrebujú dostatok pravidelnej vlahy, aby prežili.

Zavlažovacie vaky pomôžu nielen prežiť novovysadeným stromom, ale aj zvládnuť extrémne letné horúčavy a suchá, ktoré sú v posledných rokoch  už samozrejmosťou.

Celkovo až 350 kusov vakov pribudlo  okolo stromov v Brezovom háji, na Bratislavskej aj pri výbehu psov na Wilsonovom nábreží. Cena jedného zavlažovacieho vaku bola 11,90 €, spolu 4 165 €.

Vaky vo všeobecnosti pomáhajú pri zálievke drevín formou spomalenia prietoku, to znamená, že napríklad  z vaku s objemom 80 litrov pomaly vyteká voda niekoľko hodín, neodtečie po povrchu, ale pomaly presiakne do väčšej hĺbky a tým by mala rovnomernejšie a efektívnejšie zavlažiť koreňový systém dreviny. Vaky sú nápomocné najmä v prvých dvoch rokoch po založení výsadieb, následne môžu byť inštalované k novšie vysadením stromom v meste,“ vysvetlil Štefan Lančarič z Odboru životného prostredia.


Výhody zavlažovacích vakov

  • Obľuba týchto vakov postupne rastie a nie je vylúčené, že v budúcnosti zavlažovacie vaky odsunú do pozadia klasické polievacie kanvice a hadice.
  • Zavlažuje totiž stromy naozaj do hĺbky a bráni usychaniu novovysadených rastlín. Tak isto sa zabezpečí úspešné zakorenenie a znižuje sa povýsadbový šok.
  • Montáž aj demontáž vakov trvá pár minút a vďaka odolnému materiálu vydrží dlho.

Efektívne využívanie vody

Pri bežnom polievaní sa priamo ku koreňom stromu dostane  len malé množstvo vody. Zavlažovacie vaky dávkujú vodu postupne a tá sa dostáva hlboko pod povrch pôdy. Stromy ju tak dokážu lepšie vstrebať a využiť. Vak navyše strom trochu pritieni a chráni ho tak pred prudkým slnkom a vysušením. Mesto tak vie usporiť nielen vodu, ale aj dodatočné náklady na obnovu uschnutých stromov a kríkov.

Timea Galová
Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Začína Medzinárodný týždeň povedomia o komposte
5. máj 2024
Zeleň prerastajúca hranice pozemku spôsobuje…
17. apríl 2024
Grantový program EKO ďalej Nitra
11. apríl 2024
Ako sme v roku 2023 triedili odpad?
8. marec 2024