6. máj – Medzinárodný deň bez diét
3. máj 2024

Tento deň má ľuďom pripomínať, aké dôležité je milovať svoje telo. Láska k svojmu telu nemá byť podmienená štíhlosťou a spoločenskou predstavou dokonalosti. Práve skreslený ideál o kráse vedie k nezdravým diétam a k následným psychickým poruchám spojeným s poruchami príjmu potravy. Medzinárodný deň bez diét si pripomíname od roku 1992. Jeho cieľom je zvýšenie povedomia o nebezpečenstvách, ktoré spôsobujú poruchy príjmu potravy a zbavenie ľudí predsudkov a predstáv o dokonalom tele. Symbolom tohto dňa je modrá stuha.  

V súčasnosti sú poruchami príjmu potravy ohrození najmä tínedžeri, ktorých psychiku ovplyvňujú najmä nereálne ideály krásy denne prezentované na sociálnych sieťach. Preto sa nemožno čudovať, že mladých pacientov s poruchami príjmami potravy neustále pribúda. Svoje šťastie spájajú s dokonalými krivkami či ideálnym číslom na váhe a dostávajú sa tak do bludného kruhu život ohrozujúcich diét. Mladé dievčatá si berú príklad z vychudnutých a vyhladovaných modeliek, čo vedie k zdravotných rizikám a k diagnózam, ako je mentálna anorexia a mentálna bulímia. Je potrebné si uvedomiť, že dokonalé telo nie je také, aké ho vidíme na obrázkoch módnych časopisov či na sociálnych sieťach, ale také, v ktorom sa cítime dobre a zdravo. A práve zdravý životný štýl je to, čomu by sme mali venovať svoju pozornosť. Nielen v tento deň by sme sa totiž mali zamerať na budovanie si zdravého vzťahu k jedlu a k pohybu a následne k svojmu telu.

  • Podľa štúdie realizovanej v roku 2019 má viac než 51% dospievajúcich dievčat a 45% dospievajúcich chlapcov nezdravé stravovacie návyky, medzi ktoré najčastejšie patrí pravidelné vynechávanie jedla. To je v prípade chlapcov takmer štyrikrát viac, ako to bolo v podobnej štúdii v roku 1997. Posadnutosť ideálnou váhou dnes postihuje milióny tínedžerov po celom svete, pričom najviac ohrozenou skupinou sú jednoznačne dievčatá. Tie predstavujú až 90 % prípadov. Dospievajúci chlapci však nie sú výnimkou, ktorý sa dokonalé telo väčšinou snažia dosiahnuť nutkavým cvičením a prísnou diétou.
  • Podľa údajov Národné centra zdravotníckych informácií v roku 2022 medziročne vzrástol počet novodiagnostikovaných pacientov s poruchami príjmu potravy až o 31,3 %. 
  • Z dát zdravotných poisťovní vyplýva, že v roku 2022 sa na poruchy príjmu potravy na Slovensku liečilo 6172 pacientov. Ochorenie najčastejšie trápilo pacientov vo veku 15 až 18 rokov, pričom častejšie išlo o ženy.

Ako sme už spomínali, veľký vplyv na zvyšovanie prípadov porúch príjmu potravy majú v súčasnej dobe najmä sociálne siete, na ktorých sa na nás každý deň valí množstvo príspevkov z oblasti módy, zdravého životného štýlu, športu, jedla a podobne. Avšak veľmi často práve tie najdokonalejšie zábery nemajú s realitou veľa spoločného, pretože ich zverejneniu predchádza vo väčšine prípadov veľa úprav a hľadanie tých najlepších a najvhodnejších podmienok na ich vyhotovenie. Nebojte sa zrušiť sledovanie profilov, ktoré u vás vyvolávajú pocit menejcennosti, znižujú vám sebavedomie alebo vnímate, že vás vedú k nie zdravému mysleniu a činom. Je dôležité, aby sme sa nenechali ovplyvniť dokonalými profilmi a fotkami a uvedomili si, že za týmito fotkami je veľa času a práce ďalších osôb. Tiež je dôležité neporovnávať sa s ostatnými a pri stravovaní sa nesnažiť o dokonalosť, ale o zdravú vyváženosť. Mali by sme si uvedomiť, že nie je dôležité, akú veľkosť oblečenia nosíme, koľko vážime či ako dokonalo vyzerajú naše fotky, ale to, ako sa cítime vo svojom tele a ako sa o telo staráme.

Na sociálnych sieťach vieme ale samozrejme nájsť aj dôležité a potrebné informácie o prevencii, poruchách príjmu potravy, zdravom životnom štýle a mnoho ďalšieho.

Liečba anorexie a bulímie by mala zahŕňať pomoc lekára, psychológa, gastroenterológa a nutričného poradcu. Zvyčajne prebieha ambulantne, v nutných prípadoch odborník odporučí pobyt v nemocnici. Jej úspešnosť závisí najmä od motivácie pacienta.

S cieľom pomáhať deťom s diagnózou PPP a ich rodičom, vznikol na Slovensku projekt Chuť žiť. Okrem množstva informácií tam nájdete spoľahlivé rady, ako liečbu účinne podporiť, psychologické poradenstvo, denné stacionáre, a tiež priame kontakty na odborníkov.

Pripravila: Martina Svitačová
foto: internet

Zdroje informácií:

6. máj – Medzinárodný deň bez diét: Vzdajme hold svojmu telu! – Zdravie – Cvičte.sk (cvicte.sk)

Poruchy príjmu potravy u adolescentov: čo by mal vedieť každý rodič | Dr.Max (drmax.sk)

Medzinárodný deň bez diét – OZ Mladí ľudia a život (mladiludiaazivot.sk)


Najčítanejšie správy
Poskytnutie finančného príspevku akreditovaným…
17. apríl 2024
Prečo sú online výzvy na sociálnych sieťach také…
5. apríl 2024
Veronika Tóthová: Deti do desiatich rokov by…
28. február 2024
Peter Humay: Neriešená šikana môže prerásť do…
30. január 2024