Zamestnanci mestského úradu oslávili Giving Tuesday
30. november 2021
Sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro

Sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro.

 

Najväčšia oslava dobra na svete sa tento rok konala 30. novembra. Giving Tuesday je opakom konzumného ošiaľu spojeného s Black Friday a Cyber Monday. Ide v ňom o nezištnú pomoc druhým. Je to deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a kedy sa šíri dobro.  

„Keď sme zakladali GivingTuesday, verili sme myšlienke, že ľuďom je darovanie blízke a radi sa podelia. A že v našej spoločnosti existuje množstvo priestoru pre inovatívne prístupy, kreativitu a spoluprácu. Ľudia aj organizácie na celom svete nám to potvrdzujú – keď sa pripravujeme na tohtoročný GivingTuesday, všetci zapojení ľudia nás nabíjajú úžasnou energiou. Úroveň kreativity, snahy a nových nápadov, o ktoré sa ľudia delia, je neuveriteľná,“ hovorí spoluzakladateľka a riaditeľka GivingTuesday Asha Curran.

V Nitre sa v spolupráci s Nadáciou Pontis rozhodli zapojiť na úrovni celej samosprávy – teda nielen mestský úrad, ale aj všetky mestské organizácie.

„Mne sa už od samotného začiatku veľmi páčila myšlienka Giving Tuesday ako protiváhy k nákupnému šialenstvu Black Friday. Hoci sú obchody u nás kvôli nariadeniu vlády pozatvárané, ľudia hlavne teraz vo vianočnom období míňajú množstvo peňazí často na veci, ktoré sú im nanič, alebo ktoré ich potešia len krátko. Giving Tuesday podporuje nezištné pomáhanie a obdarovanie tých, ktorí sa potešia aj z maličkostí akými sú napríklad trvanlivé potraviny či staršie oblečenie. Presne to sú veci, ktoré kolegovia na úrade v rámci zbierky priniesli a dnes, presne na Giving Tuesday, putujú do našich útulkov pre ľudí v núdzi,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Zozbierané trvanlivé potraviny, drogéria, teplé veci a deky poputujú do Útulku pre jednotlivcov na Krčméryho a do Útulku pre bezdomovcov na Štúrovej.

 

Lenka Mareková
Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022