Vyšiel prvý diel trilógie Nitra a Nitrania
18. december 2019
Prvý diel novej trilógie Nitra a Nitrania je pokračovaním úspešnej edície kníh Nitra - Ako si ťa pamätáme

Prvý diel novej trilógie Nitra a Nitrania je pokračovaním úspešnej edície kníh Nitra – Ako si ťa pamätáme.

 

Knihu uviedli do života v Kultúrnom centre na Zobore v Nitre. Knihu posypali listami zo zoborských stromov riaditeľ Ponitrianskeho múzea v Nitre Anton Števko, autor knihy Vladimír Bárta a bývalý primátor Nitry Vladimír Libant.

Publikáciu vytvorili svojimi nezabudnuteľnými spomienkami a príbehmi rodáci i obyvatelia, ktorí v Nitre žili, alebo žijú dodnes. Čitatelia sa v tejto knihe dočítajú o tom, ako sa mesto menilo počas druhej polovice 20. storočia. V prehľadnom nitrianskom kalendáriu nájdu zoradené udalosti už od roku 1854 do roku 2014. Publikácia prináša spomienky autorov na svojich spolužiakov i profesorov zo Strednej všeobecno-vzdelávacej školy, neskoršieho Gymnázia Eugena Gudernu, na nitrianske reštaurácie a vinárne, na históriu legendárneho nitrianskeho mlyna, na slávne nitrianske rínky a trhy, na nemocnicu i na zoborské pivnice.

Čitatelia knihy si oživia spomienky na bohatý nitriansky športový život, najmä na menej známych športovcov z Obchodnej školy. Dočítajú sa aj o nitrianskej kvapľovej jaskyni na Kalvárii, či o nitrianskej kronike, ktorá vznikla z iniciatívy starostu Emila Šebestu na počesť vzácnej  návštevy prezidenta ČSR Tomáša G. Masaryka, ktorý Nitru navštívil 12. augusta 1923. Dôvodom jeho návštevy bolo položenie základného kameňa pre stavbu mestského chudobinca. Prezident a jeho sprievod sa ako prví zapísali do Pamätnej knihy Nitry, ako sa vtedy kronika nazývala. Boli to minister zahraničných vecí Eduard Beneš, predstaviteľ ČSR v Spojených národoch Štefan Osuský, poslanec Národného zhromaždenia Pavol Blaho, nitriansky župan Janko Jesenský a predstavitelia ministerstiev verejných prác a sociálnej starostlivosti. Tieto, ale aj ďalšie príbehy v knihe sú doplnené vzácnymi fotografiami, alebo historickými pohľadnicami.

Krásna a hodnotná kniha s pokračovaním unikátnych nitrianskych spomienok môže byť ozdobou knižnice každého čitateľa, ktorý má toto historické a zároveň moderné mesto v láske.

 

Ľudmila Synaková

foto: autorka


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022