Veľvyslankyňa Holandského kráľovstva navštívila Nitru.
26. október 2021
S primátorom Marekom Hattasom hovorili o medzinárodnej spolupráci aj o ekologických formách dopravy

S primátorom Marekom Hattasom hovorili o medzinárodnej spolupráci aj o ekologických formách dopravy.

 

Nitru poctila svojou návštevou holandská veľvyslankyňa Gabriella Sancisi, ktorá navštívila naše mesto po prvýkrát od zvolenia do funkcie. Pri tejto príležitosti darovalo Holandské kráľovstvo na Slovensku Nitre symbolický dar v podobe 2026 špeciálne vyšľachtených cibuliek holandských tulipánov. Obyvatelia ich uvidia v podobe rozkvitnutých tulipánov zasadených v záhonoch v jednotlivých častiach mesta už na jar.

Primátor mesta Nitra Marek Hattas a zástupca primátora Miloslav Špoták privítali veľvyslankyňu na krátkom pracovnom obede, ktoré sa nieslo v príjemnej a priateľskej atmosfére. Jeho hlavnou témou bolo predstavenie mesta Nitra ako zaujímavej destinácie pre turizmus. Ďalšou z diskutovaných tém boli základné školy a ich problémy či univerzity ako podpora rozvoja mesta. „Veľvyslankyňa sa zaujímala aj o volebný systém na Slovensku, s vedením mesta diskutovali o možnostiach výmeny skúseností s pracovnou a vedomostnou mobilitou a s tým spojenou migráciou a integráciou kvalifikovanej pracovnej sily ako top témy diskutovanej v Holandsku,“ uviedla poradkyňa pre zahraničné vzťahy a spoluprácu Ivona Fraňová.

Holandská veľvyslankyňa Gabriella Sancisi, ako veľká nadšenkyňa udržateľných a komunitných projektov sa po pracovnom obede so zástupcami mesta stretla aj s niekoľkými členmi tímu Nitra 2026, ktorí jej predstavili časti kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Riešia v nich práve ekologický a komunitný rozvoj Nitry. „Prebrali aj rozvojové plány v súvislosti s kandidatúrou na EHMK 2026, odliv odborníkov a návraty mladých ľudí do Nitry, skúsenosti a zámery mesta v oblasti medzinárodnej spolupráce a ďalšie témy, ktoré v súčasnosti v spoločnosti rezonujú,“ dodala Fraňová.

Na záver stretnutia spoločne zasadili posledných 26 zo symbolických 2026 cibuliek v jednej z najväčších komunitných záhrad na Slovensku – nitrianskej KOZA na Hideparku. Počet tulipánov symbolizuje Bod zlomu, ktorým naše mesto prechádza aj vďaka kandidatúre Nitry na Európske hlavné mesto kultúry.  

 

Lenka Mareková
Foto: Ivona Fraňová, Peter Bednár


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022