Stovky ľudí si prešli stredovekú trasu, ktorou sa kedysi putovalo do Nitravy
22. máj 2019
Obrovský záujem verejnosti vzbudilo zážitkové podujatie, ktoré spojilo nadšencov histórie a turistiky

Obrovský záujem verejnosti vzbudilo zážitkové podujatie, ktoré spojilo nadšencov histórie a turistiky.  

Takmer 350 záujemcov rôzneho veku zareagovalo v sobotu 18. mája na jedinečnú príležitosť vyskúšať si, aké to muselo byť v časoch stredoveku, keď  dedinky a mestá nespájali asfaltky ani diaľnice a ľudia nejazdili autami, autobusmi ani vlakmi, ale muselo sa kráčať po horách a dolinách a po vlastných. 

Východiskovým bodom putovania bol dražovský kostolík sv. Michala, kam sa pútnici dostali pohodlne kyvadlovou dopravou z centra Nitry. Na tomto mieste získali pas pútnika opatrený prvou pečiatkou. Vypočuli si podrobný výklad o cyrilo-metodskej misii sv. Cyrila a Metoda, pozreli si interiér kostolíka a mohli sa vybrať na viac ako štvorhodinovú cestu.  

Hromadný zástup turistov sa od kostolíka posúval rôznym tempom. Deti, dospelí, ale aj starší výletníci mohli na vlastnej koži okúsiť, čo kedysi museli zvládnuť pútnici. Počas putovania sa im mohlo prihodiť všeličo – hrozilo im prepadnutie, nečakané ocitnutie sa uprostred trhu s otrokmi, vyjednávanie s kupcami či vyberanie mýta.

Na rázcestí Pod Plieškou doputovali do stredovekého tábora. Mestská stráž si od pútnikov pýtala mýto. V dobovej reštaurácii sa mohli posilniť stredovekými pochutinami, či kúpiť si niečo z bohatej ponuky stredovekých kupcov. Počas svojho ďalšieho putovania natrafili na družinu lúpežného rytiera a po ďalších sto metroch naďabili na družinu zbojníkov. Rinčali meče, deti sa fotili, oťažkávali meče a tešili na ďalšie zážitky.

Počas dlhého pochodu sa stretávali s nadšencami histórie. V dobových kostýmoch oblečení sprievodcovia ich zahrnuli historickými zaujímavosťami, ale postarali sa o autentickú atmosféru stredoveku.

Pútnici prešli dlhú cestu – od dražovskeho Kostola sv. Michala cez kopce k Zoborskému kláštoru a doputovali až do archeoparku na Martinskom vrchu. Tu ochutnávali stredoveké placky upečené v dobovej peci, vyskúšali si prácu na hrnčiarskom kruhu. V Zoborskom kláštore sa ich ujal mních Filip, v jeho sprievode si pozreli areál zoborského kláštora. Na konečnej zastávke putovanie – na Martinskom vrchu sa stretli s históriou Veľkej Moravy, prehliadli si archeopark. Postupne na každom zo zastavení získavali  pečiatky a na konci putovania im udelili certifikát pútnika.

Vďaka novému podujatiu s názvom Putovanie do Nitravy sa milovníci histórie či turistiky, ale aj rodiny s deťmi, preniesli do 10. storočia a prežili jedinečný deň plný zážitkov.

Ľudmila Synaková

FOTO: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022