Slávnosti vyvrcholili Cyrilo-metodskou národnou púťou
6. júl 2016
Štvordňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra vyvrcholili Cyrilo-metodskou národnou púťou na Svätoplukovom námestí.

Štvordňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra vyvrcholili Cyrilo-metodskou národnou púťou na Svätoplukovom námestí. Na omšu, ktorú celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, prišlo niekoľko tisíc ľudí z celého Slovenska. Nechýbali osobnosti spoločenského, politického a kultúrneho života, vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ministra práce a sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a ministerku pre pôdohospodárstvo Gabrielu Matečnú a ďalších. Na úvod omše všetkých pútnikov v Nitre privítal nitriansky primátor Jozef Dvonč.    

Rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik v kázni zdôraznil význam misie svätých Cyrila a Metoda i dôležitosť zachovania ľudských a kresťanských hodnôt: „Títo svätci nám priniesli písmo, kultúru, vedomie štátnosti, ba im patrí aj prvenstvo v založení, v našom chápaní, vysokej školy, na ktorej sa po prvýkrát v dejinách pripravovali budúci kňazi. Ale všetky tieto vetvy stromu boli zakorenené vo viere. Ak dnes oslavujeme našich vierozvestcov, iste si ich môžeme pripomenúť z viacerých hľadísk. Ale ak opomenieme misiu viery, tak len potvrdíme, že ich misii nerozumieme.“

V kázni pripomenul aj potrebu duchovnej obrody súčasnej Európy, ktorá potrebuje viesť úprimnejší dialóg a prejsť od ekonomiky orientovanej na zisk k sociálnej ekonomike. „Aj Slovensko má veľký potenciál, ktorý môžeme ukázať počas nášho predsedníctva v Rade Európskej únie. Záleží len na nás, čo ponúkneme,“ pripomenul v kázni.

Význam cyrilo-metodskej misie v Nitre zdôraznil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého nestačí vložiť odkaz svätých Cyrila a Metoda do Ústavy Slovenskej republiky, ale treba ho aplikovať aj do reálneho života. „Treba ísť ďalej a treba rozvíjať túto myšlienku, pretože budovanie mladého Slovenska a my sme stále ešte mladí, náš štát vznikol v roku 1993, je zákonom prežitia Slovákov v 21. storočí. Chcel by som využiť túto príležitosť na to, aby som požiadal o zomknutie sa, predovšetkým v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Bol by som veľmi rád, keby táto udalosť, predsedníctvo a s ním spojené obrovské povinnosti, nás dali dohromady,“ uviedol predseda vlády SR Fico.

Text a foto: (SY)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022