BRATISLAVA 26. júna – Šek v hodnote 2 500 eur na nákup kníh dostali žiaci ZŠ Benkova z Nitry-Klokočiny. Výhru za pozíciu vice-laureáta v celosvetovej detskej osvetovej súťaži „Mladí hrdinovia – Čitatelia sú lídri“ (Young Heroes – Readers are Leaders) v utorok slávnostne odovzdala vedúca nitrianskej pobočky jazykových kurzov Helen Doron English Lucia Jechová koordinátorke programu Jane Moravčíkovej, ktorá zastúpila riaditeľku spomenutej vzdelávacej ustanovizne Anetu Galovú.
Nitrianska čitateľská iniciatíva „Odlož telefón a siahni po knihe“ (Leave the Phone and Take a Book) získala prémiu pre charitatívnu či neziskovú organizáciu podľa vlastného výberu, zvolila si práve ZŠ Benkova. Zámerom kampane bolo originálnymi formami spopularizovať čítanie medzi dorastujúcou generáciou.
„My sme konkrétne oslovili 25 škôlok, 37 škôl, ale aj miestnu knižnicu. Koncept sme postavili na zbieraní fotografií a kresieb sprevádzaných esejami v anglickom jazyku, napokon sme ich dostali takmer tri stovky. Na záver sme zorganizovali tematický karneval. Sme šťastní, že účastníci naozaj dali svoje telefóny bokom a namiesto nich si zobrali do rúk literatúru. Spoločne sme dosiahli zmenu a budeme pokračovať v takomto podnecovaní detí aj po súťaži,“ skonštatovala koordinátorka Lucia Jechová. Zo ZŠ Benkova sa do projektu zapojilo viac ako 200 žiakov.
„Z vyhraných prostriedkov a fondov sme ocenili aj ďalšie školy a škôlky, ktoré sa zapojili do projektu. Konkrétne MŠ Alexyho, MŠ Štiavnicka, MŠ Párovská a ZŠ Beethovenova dostali 100-eurové poukážky a Súkromná stredná umelecká škola dizajnu na Škultétyho 50-eurovú,“ dodala L. Jechová.
Prvenstvo v súťaži Readers are Leaders putovalo do Bulharska a s Nitranmi sa podelili o druhú priečku deti z Ukrajiny. Zo Slovenska sa do súťaže zapojili aj pobočky Bratislava-Ružinov a Galanta, ktorá triumfovala v sprievodnej súťaži podľa popularity jednotlivých projektov v interaktívnej ankete na sociálnej sieti prostredníctvom príspevku „Nový jazyk, nový svet“ a získala 1 500 eur. Nitra za druhé miesto v tejto sekcii inkasovala ďalších 1 000 eur. Organizujúca spoločnosť Helen Doron English celkovo vyplatila 15 000 eur na podporu myšlienok projektu vrátane poukážok na nákup kníh dovedna za 2 000 eur.
Výsledky súperení zverejnil na svojom webe globálny projekt Helen Doron English, ktorý vznikol pred troma desiatkami rokov a pôsobí v 35 štátoch. Do súťaže sa prihlásilo 76 kolektívov z 15 krajín. Vo finálovom výbere bolo 10 projektov.
„Keď stimulujeme mozog dieťaťa iba jednostranne, nevyvíja sa tak, ako by bolo žiaduce. Ak deti vnímajú prevažne podnety z televízie či videa, neposilňuje sa ich schopnosť čítať s porozumením, koncentrovať sa na príbeh a adekvátne spracovávať informácie. Rovnako je to s rozvíjaním fantázie a rozširovaním slovnej zásoby,“ podotkla lingvistka Katalin Deák, ktorá už v roku 2005 priniesla metódu Helen Doron English na Slovensko.
„Čítanie rozvíja detský mozog všestranným spôsobom. Ak deti iba pozerajú televíziu či videá na tablete, ich pozornosť sa významne znižuje, pretože mozog dostáva stále nové a nové audiovizuálne impulzy a podnety. Dieťa nemá čas nad dejom premýšľať, pretože vnútorné myšlienkové pochody sa neustále prerušujú,“ skonštatovala poradkyňa projektu – psychologička Silvia Langermann.
„Dnes už sú rôzne možnosti, ako sa ponoriť do sveta príbehov – filmy, televízia, internet. To je však zjednodušený príjem informácií. Myslím si, že čítanie kníh je pre deti síce náročnejšie, ale o to osožnejšie. Núti ich to rozvíjať mnohé schopnosti, viac podporuje rozvoj myslenia,“ vyhlásila moderátorka Petra Bernasovská, ambasádorka Helen Doron English.
Vytvorené: 27. 6. 2018