Roky tam parkovali autá, dnes sú tam stromy
30. november 2020
Stromy dali červenú autám, ktoré permanentne parkovali na pešom prechode medzi Svätoplukovým a Župným námestím

Stromy dali červenú autám, ktoré permanentne parkovali na pešom prechode medzi Svätoplukovým a Župným námestím.

 

Autá nahradili javory poľné

Parcela je vo vlastníctve mesta. Ide o ekologicky náročnejšie miesto. Vzhľadom na disponibilný priestor pre korunu, odbor životného prostredia vybral štíhle dreviny – javory poľné. „Nakoľko vedľajšia plocha, ktorá teraz pôsobí ako voľná, ale je územným plánom určená na zástavbu, sme vybrali dreviny, ktoré sú štíhle a stĺpovité. Šírka koruny v dospelosti dosahuje niekde medzi tri a päť metrov v závislosti od vhodného stanovištia,“ uviedol Štefan Lančarič, vedúci odboru životného prostredia. Zároveň tam je bližšie nešpecifikovaná vrstva štrku, ktorá pôsobí ako drenáž a tým pádom vysadené dreviny budú náročnejšie na údržbu a pravidelnú zálievku. „Išlo o poslanecký podnet a preto sme sa mu snažili v rozumnej miere vyhovieť,“ dodáva Lančarič.

Konkrétny prípad výsadby inicioval výbor mestskej časti Staré mesto ešte v priebehu roka. Vzhľadom na vegetačné obdobie došlo k výsadbe až teraz. „Som rád, že aj táto, síce malá výsadba, prispeje k zveľadeniu tohto priestoru a tiež prispeje k bezpečnosti chodcov,“ uviedol Peter Mezei, predseda komisie pre územné plánovanie a architektúru.      

V pláne je aj prestavba priľahlého Župného námestia

V investičnom zámere na roky 2021 – 2022 radnica plánuje aj rekonštrukciu neďalekého priestoru, ktorý dnes slúži iba na parkovanie. Má tam vzniknúť útulný verejný priestor. „Výhľadovo sa teším najmä na komplexnú prestavbu priľahlého Župného námestia, ktorého súčasťou by mali byť aj ďalšie stromy a mobiliár,“ dodáva Mezei. Rekonštrukcia má nadviazať na vysadenú alej.

 

Lenka Mareková

Autá nahradili javory poľné


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022