Príďte sa zabaviť na Nitrianske fašiangy
5. február 2019
Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou – Popolcovou stredou

Prihláška na fašiangový jarmok

Jarmok

 

V tomto roku pripadá Popolcová streda na 6. marca. Po tomto dátume nasleduje 40-dňový pôst trvajúci do Veľkého piatku. Podľa dĺžky fašiangového obdobia sa rozlišovali krátke a dlhé fašiangy. Žartovne sa hovorilo, že keď je krátky fašiang, vydajú sa aj škaredé dievčatá. V našom slovenskom prostredí to bolo dané aj roľníckou kultúrou. Hoci sa už gazdovia pripravovali na jarné práce, ešte nebolo veľa roboty, takže okrem priadok a páračiek bol čas aj na svadby. Trvali dlhšie ako dnes a bola to rodinná slávnosť, ale i slávnosť celej dediny.

Nitrianske fašiangy sa uskutočnia v sobotu 2. marca. V Nitre sme si zvykli, že ich neoddeliteľnou súčasťou býva jarmok s tradičnou domácou zabíjačkou a fašiangovými špecialitami a inak tomu nebude ani tohto roku. Jarmok sa začína predpoludním – o 10. hodine a potrvá do 17. hodiny, kedy po pešej zóne prejde veselý fašiangový sprievod.

Fašiangový jarmok i zvieratká z Detskej farmy Humanita

Z celého Slovenska k nám na tento deň prídu ľudovo-umeleckí remeselníci. Svoje stánky rozložia na Svätoplukovom námestí.  Výsledok svojej remeselnej zručnosti budú nielen predvádzať, ale i predávať. Príďte sa pokochať, pohladkať dušu, popásť si zrak, či napašmať si chuťové poháriky, nasýtiť žalúdok… Vezmite so sebou aj svoje deti. Tie sa potešia zvieratkám v gazdovskom dvore  Detskej farmy Humanita.

Veselá muzika i tvorivé dielne

Krátko pred obedom vám veselosť v mysli navodí flašinet Ivana Gontka, pripojí sa i veselá muzika Podzoborských heligonkárov. Hlavným zabávačom však budú Vrbovskí víťazi, ktorí nás o schopnosti svojej bezbrehej zábave presvedčili v minulosti. Nudiť sa nebudete ani neskôr, pretože krátko obede až do 15. hodiny si v rámci tvorivých dielní môžete nechať pomaľovať tvár, prípadne si vyrobiť svoju vlastnú originálnu masku, aby ste sa následne mohli takto pripravený zapojiť do fašiangového sprievodu. Pre deti budú pripravené rôzne zábavné hry a šibalstvá.

Turistická prehliadka Nitry

Ak budete mať na sebe masku, pri Turistickom  informačnom centre (TIC) bude práve pre vás pripravené fašiangové koleso šťastia s možnosťou vyhrať zaujímavé ceny. Pre záujemcov o spoznávanie bohatej histórie Nitry je pripravená bezplatná prehliadka Nitry, tematicky ladená do secesie. Prehliadku organizuje TIC Nitra  v rámci Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu – nastavte si do mobilov pripomienku: zraz účastníkov je o 13.hod. pred Župným domom.

Zapojte sa v maskách do sprievodu

Ďalší skvelí zabávači – Gajdošskí trogári, budú na námestí vyhrávať od 14.30 hod. Krátko nato, o 15.00 hod. sa po pešej zóne začne valiť veselý fašiangový sprievod. Mesto Nitra, ako organizátor tohto jedinečného podujatia, pozýva všetkých, malých i veľkých v maskách aj s netradičnými nástrojmi ako sú hrkálky, hrebene či pokrievky na hrnce, aby sa zapojili do pestrého fašiangového sprievodu a pridali sa k bubeníkom Campana Batucada, mažoretkám I-NIMA, chodúliarom z Harry Teater, študentskému divadlu VYDI, folklórnym súborom a skupinám (Tradícia Dražovce, Nevädza, Janíkovská studnička a Zbežanček). Odmenou vám bude sladká fašiangová pochúťka, dobrá nálada. Fašiangy vyvrcholia pochovávaním basy a ukážkou slovenských fašiangových zvykov. (SY)

 

Súbory na stiahnutie:

Program  Ikona súboru pdf (5.2 MB)

Plagát  Ikona súboru pdf (4.5 MB)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022