Pozrite si, ako sa od dnes jazdí centrom Nitry
23. august 2019
Prešli sme si všetky smery v okolí čiastočne uzavretého Univerzitného mosta. Pozrite si naše video

Prešli sme si všetky smery v okolí čiastočne uzavretého Univerzitného mosta. Pozrite si naše video.

 

Po dlhých rokoch príprav sa na budúci týždeň začína rekonštrukcia Univerzitného mosta v centre Nitry. Jeho polovicu uzavrú už budúcu stredu. Dva dni predtým sa na uzávierku začnú chystať zmenami svetelnej signalizácie a búraním cestných ostrovčekov.

Rekonštrukcia mosta prinesie masívne dopravné obmedzenia nielen v meste, ale aj v blízkom okolí. Obyvatelia aj návštevníci Nitry sa budú musieť vyzbrojiť mimoriadnou dávkou trpezlivosti a ohľaduplnosti.

“Univerzitný most je pre dopravu v našom meste kľúčový. Som veľmi rád, že sme konečne dospeli do bodu, kedy sa most rekonštruuje. Obyvatelia a návštevníci nášho mesta sa tak budú môcť cítiť pri jeho prejazde opäť bezpečne,” hovorí primátor mesta Nitra Marek Hattas.  “Som presvedčený, že každý obyvateľ Nitry si uvedomuje dôležitosť tejto stavby a že dopravné obmedzenia ľudia prijmú s pochopením. Dobrou správou je, že nepríde k úplnej uzávierke, ale polovica mosta bude po celú dobu prác prejazdná,” doplnil primátor. Približne na štvrť roka uzavrú najskôr polovicu mosta zo strany UKF a potom na rovnaký čas druhú polovicu mosta zo strany SPU.

Ďalšou dobrou správou je, že tranzitná doprava, teda nákladné autá nad 3,5 tony, nebudú jazdiť po meste. Dopravné značenia ich vyvedú na obchvat Nitry.

Rekonštrukcia Univerzitného mosta sa dotkne všetkých obyvateľov Nitry. Najväčším komplikáciám budú pravdepodobne čeliť obyvatelia Chrenovej.

Polovica Univerzitného mosta bude v dvoch pruhoch prejazdná von z centra mesta, smerom na Chrenovú. V meste tak vznikne akoby jeden veľký okruh. Povedie cez Univerzitný most, Slančíkovej ulicu, Chrenovský most, Wilsonovo nábrežie.

Aby bol tento hlavný okruh mestom prejazdný a premávka v ňom plynulá, dôjde k viacerým úpravám ciest. Vybúrajú sa napríklad ostrovčeky oproti obchodnému domu Centro Nitra. Pri jazde od okružnej križovatky medzi Mostnou a Napervillskou smerom k Chrenovskému mostu autá nebudú môcť pokračovať rovno k Mlynom, dopravné značenie ich pri Chrenovskom moste nasmeruje na Kmeťkovu, kadiaľ sa do centra môžu dostať buď po Fraňa Mojtu alebo po Mostnej. Z jednosmerky medzi Chrenovským mostom a Univerzitným mostom na ulici Nábrežie mládeže sa logicky nebude dať dostať na Univerzitný most, prikázaný smer jazdy sa tu zmení doľava, teda na Chrenovú.

Všetkým zmenám v doprave bude prispôsobená svetelná signalizácia. Vyzývame všetkých vodičov, aby dôsledne sledovali dočasné dopravné značenia, prípadne sa riadili pokynmi policajtov.

Na dobu niekoľkých mesiacov bude prechod centrom mesta autami problematický. Vyzývame obyvateľov Nitry, aby zvážili použitie alternatívnych spôsobov prepravy. Kto len trochu môže, nech prejde na bicykel alebo nech sa prepraví pešo – hovoríme hlavne o obyvateľoch sídliska Chrenová. Myslíme si, že v čase uzávierky mosta budú tieto spôsoby prepravy rýchlejšie.

 

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=eaTdMlXnKK0&feature=youtu.be

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

infografika: Roman Oravec

Súbory na stiahnutie:


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022