Nitra sa pripravuje na mestské slávnosti a oslavy udelenia mestských výsad
15. február 2018
V zasadačke mestského úradu sa v uplynulých dňoch stretli hlavní organizátori a spoluorganizátori mestských slávností

V zasadačke mestského úradu sa v uplynulých dňoch stretli hlavní organizátori a spoluorganizátori mestských slávností Nitra, milá Nitra, Pribinových a Cyrilo-metodských slávností. Zasadnutie viedol primátor Jozef Dvonč.

Slávnosti sa uskutočnia v dňoch 4. až 6. júla.  Ich hlavným organizátorom je mesto Nitra, NSK a Biskupstvo Nitra. Program sa bude prelínať s medzinárodným festivalom vysokoškolských folklórnych súborov Akademická Nitra, ktorému bude patriť aj jeden z hlavných večerov. Vo štvrtok 5. júla sa uskutoční cyrilo-metodská národná púť, v tento deň bude pre verejnosť otvorený celý areál Nitrianskeho hradu s novou expozíciou hudobných nástrojov. Návštevníci sa môžu tešiť na novinky v archeoskanzene na Martinskom vrchu  a tiež na expozície v zoborskom kláštore. Podhradie bude aj tohto roku patriť historickému festivalu včasno-stredovekého života Pribinova Nitrava. Súčasťou slávností bude slovensko-česká filatelistická výstava NITRAFILA, Slavica festival, jarmok ľudovo-umeleckých remesiel, konferencia na tému významných „osmičkových“ výročí v dejinách Nitry a výstava Znovuobjavený starých archív mesta Nitry. V rámci bohatého programu do života uvedú publikáciu Listy mesta Nitry v 16. a 17. storočí autora Petra Keresteša, tretiu časti knihy Nitra – Ako si ťa pamätáme 3 a prezentačnú publikáciu Nitra na poštových známkach.

Na stretnutí sa hovorilo v hrubých kontúrach tiež o septembrových oslavách 770. výročia udelenia mestských výsad Nitre. Tieto slávnosti zároveň odštartujú do celého Slovenska Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Toto jubileum pripadá na 2. septembra. Primátor Jozef Dvonč vyzval prítomných, aby poslali svoje návrhy na ocenenia občanov mestskými vyznamenaniami za významné počiny. (SY)

 

Text k foto: Pod vedením primátora Jozefa Dvonča sa uskutočnilo stretnutie k prípravám Cyrilo-metodských slávností 2018 a oslavám 770. výročia udelenia mestských výsad Nitre.  foto: autorka


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022