Na Kalvárii je nový ďalekohľad
2. november 2017
Na rozhľadni na Kalvárii je od začiatku októbra tohto roka nový ďalekohľad

Na rozhľadni na Kalvárii je od začiatku októbra tohto roka nový ďalekohľad. Binokulárny vyhliadkový ďalekohľad je dotvorený panoramatickou fotografiou, na ktorej sú vyznačené najzaujímavejšie pamiatky Nitry.

Výborný výhľad ponúkne 100 mm objektív, ktorý má 25-násobné zväčšenie. Cena nového ďalekohľadu, ktorý dodala  firma Evrian,  bola 3450 eur.  Čo sa týka ďalších technických parametrov, ďalekohľad je odolný voči poveternostným vplyvom a tiež  obsahuje dusíkovú výplň proti zahmlievaniu optiky z vnútra ďalekohľadu.

Zariadenie je vhodné k osadeniu na verejné priestranstvá, nakoľko je odolnejšie voči poškodzovaniu. Predchádzajúci ďalekohľad, so slabšími technickými parametrami, bol opätovne poškodený vandalmi.

„Oprava nefunkčného ďalekohľadu bola ekonomicky nevýhodná a vzhľadom k tomu, že k poškodzovaniu dochádzalo opakovane, s jeho náhradným umiestnením neuvažujeme,“ uviedol vedúci odboru komunálnych činností a životného prostredia Pavol Jakubčin. 

Predpoklad umiestnenia skrytej kamery a odolnejšia konštrukcia ďalekohľadu by ešte viac a výraznejšie mali znížiť možnosť jeho poškodenia.

Mesto Nitra a Nitrianska organizácia cestovného ruchu týmto spôsobom opäť zatraktívnili mesto nielen pre domácich obyvateľov, ale najmä pre turistov, ktorí môžu v Nitre stráviť príjemné chvíle.

FOTO: Nový ďalekohľad bol k dispozícii už počas Šarkaniády, ktorá sa konala v Nitre 8. októbra.  


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022