Definitívna stopka hazardu v Nitre
11. december 2020
Mestské zastupiteľstvo schválilo zákaz hazardu. Herne a kasína v Nitre postupne skončia

Mestské zastupiteľstvo schválilo zákaz hazardu. Herne a kasína v Nitre postupne skončia.

 

Na základe všeobecne záväzného nariadenia bude na území mesta Nitra platiť zákaz umiestnenia herní a kasín v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu. Pre herne bude platiť aj zákaz ich umiestnenia v bytových domoch.

21 524 platných podpisov pod petíciou za zastavenie hazardu v Nitre je obrovským záväzkom

Poslanci mestského parlamentu schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením už minulý rok v júni. Hlavný faktor zohrávala petícia za zákaz hazardu, ktorú podpísalo 21 524 ľudí. Účinnosť tohto všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu Krajský súd v Nitre dočasne pozastavil v auguste tohto roku. „21 524 platných podpisov pod petíciou za zastavenie hazardu v Nitre je obrovským záväzkom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo v tejto veci už takmer rok a pol neúnavne bojujem,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Od 1. novembra môžu obecné a mestské zastupiteľstvá prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia zakázať hazardné hry aj bez podmienky predloženia petície. Dovtedy bolo prijatie nariadenia obce o zákaze hazardu na jej území podmienené existenciou petície, ktorú muselo podporiť najmenej 30 percent obyvateľov.

Mestské zastupiteľstvo vo štvrtok 10. decembra definitívne prijalo všeobecne záväzné nariadenie o úplnom zákaze herní a kasín na území mesta. Prijatiu predchádzala trojhodinová diskusia, ktorú si môžete pozrieť na YouTube mesta.

Problém hazardu sa nedá vyriešiť hneď, ale je potrebné spraviť každý krok, ktorý je možný

Prijatie spomínaného všeobecného záväzného nariadenia nerieši hazard ako taký. „Momentálne tu stojíme pred otázkou, či budeme mať plošný zákaz hazardu v našom meste, ktorý sa týka kamenných prevádzok. Internet je úplne iná téma. Alkohol je úplne iná téma. Dnes tu stojíme pred touto témou a musíme sa jej postaviť,“ vyzýval Marek Hattas na mestskom zastupiteľstve.

V diskusii tiež vystúpila Ľuba Pavelová, odborníčka s tridsaťročnou praxou v problematike závislosti, ktorá upozornila na to, že znížením dostupnosti hazardu máme šancu znížiť aj vážnosť problému a výskyt závislosti na hazarde.

Aby mesto mohlo na poplatkoch získať sumu 650 tisíc eur, museli hráči prehrať na území Nitry celkovo 21 miliónov eur 

Prirodzenou otázkou je, ako radnica nahradí výpadok v príjmoch po zákaze hazardu. Ročný príjem na poplatkoch bol 650 tisíc eur a teda hráči museli prehrať celkovo 21 miliónov eur. „Je teda na zváženie, či nám 650 000 eur v rozpočte stojí za to, že ľudia museli prehrať toľko miliónov,“ povedal poslanec mestského zastupiteľstva Roman Ágh.

„Môj postoj je jasný, nič sa nezmenilo. Pre mňa je hazard problém sociálny, ekonomický, rodinný, bezpečnostný, urbanistický. Myslím, že každé mesto sa zaobíde bez hazardu,“ dodal primátor Marek Hattas.

 

Lenka Mareková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022