Vznikla nová Národná linka na pomoc deťom v ohrození
23. júl 2021
Je bezplatná a funguje 24 hodín denne prostredníctvom chatu a emailu

Je bezplatná a funguje 24 hodín denne prostredníctvom chatu a emailu.

 

Jedným z dôsledkov sociálnej izolácie počas pandémie je aj zvýšené riziko násilia vrátane násilia páchaného na deťoch. Za týmto účelom vznikla nová Národná linka na pomoc deťom v ohrození s názvom VIAC AKO NI(C)K. „Určená je pre mladých ľudí do 18 rokov, ktorí sa ocitli vo vážnej situácii a hľadajú pomoc,“ uviedla Juliana Holá z nitrianskeho úradu práce.

Násilie, s ktorým sa deti stretávajú, môže mať veľa podôb. Od šikany, zosmiešňovania, ponižovania, kyberšikany cez vyhrážanie, bitie, týranie, či sexuálne násilie. Ochrániť ich dokáže len rýchly a účinný zásah. „Práve dištančná forma pomoci im totiž zabezpečuje maximálne súkromie a priestor zdôveriť sa,“ hovorí Holá.

VIAC AKO NI(C)K funguje na štyroch základných pravidlách: súkromie, dôvera, riešenia a zodpovednosť. Vyškolení odborníci dokážu poskytnúť deťom rýchlu a adresnú pomoc, poradenstvo alebo podporu. Spojiť sa s nimi je možné cez chat na webovej stránke www.viacakonick.sk, cez mobilnú aplikáciu dostupnú na Google Play aj App Store alebo prostredníctvom e-mailu na adrese pomoc@viacakonick.gov.sk. „Výhodou týchto nastavení je predovšetkým jednoduché ovládanie, dostupnosť a tiež funkcia rýchleho zatvorenia, teda okamžitého ukončenia komunikácie a vymazanie histórie,“ vysvetľuje Holá.

Cieľom linky je pomáhať nepretržite, aby sa na ňu deti mohli s dôverou kedykoľvek obrátiť a nájsť riešenie ich situácie. Preto funguje bezplatne, je dostupná 24 hodín denne. Jej fungovanie dnes zabezpečuje 14 odborne vyškolených konzultantov.  

„Deti sa môžu spoľahnúť na diskrétnosť celej komunikácie vrátane spracovania osobných údajov. Linka je neanonymná, a to len s jedným cieľom – získaním osobných údajov dokáže konzultant poskytnúť pomoc adresne,“ vysvetľuje Holá a dodáva, že zároveň platí pravidlo zodpovednosti, ak sa konzultanti dozvedia o porušovaní práv dieťaťa, ohrozeniu jeho zdravia, života alebo zdravia a života niekoho z jeho okolia, upozornia zodpovedné orgány. K takým orgánom patrí predovšetkým polícia, prokuratúra a príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

 

 

 

Lenka Mareková
Foto: www.viacakonick.sk


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022