Všetky moje krajiny
21. august 2019
Úvod Dní Európskeho kultúrneho dedičstva bude patriť výstave zobrazujúcej jedinečné maľby, ktoré zachytili počas cestovania po rôznych kútoch sveta

Úvod Dní Európskeho kultúrneho dedičstva bude patriť výstave zobrazujúcej  jedinečné  maľby,  ktoré zachytili počas  cestovania po rôznych kútoch sveta.

 

Výstava nesie názov Všetky moje krajiny a autormi malieb sú  manželia Daniela a Michal Helienekovci.

Prvým z podujatí  pripravených na úvod Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude výstava. Sprístupnená bude v nedeľu 1. septembra v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Daniela  a  Michal  Helienekovci sú Slováci žijúci v Rakúsku. Výtvarné vzdelanie absolvovali obaja ešte  v školskom veku.  Život ich však po profesionálnej stránke zavial oboch iným smerom a výtvarná činnosť musela ustúpiť do pozadia. K tvorbe sa opäť vrátili až v zrelom veku, až  maľovanie  stalo  súčasťou  ich  života.

„Michal  maľoval  popri svojej práci námorného kapitána na najväčších kontajnerových lodiach plaviacich sa po celom svete  a zachytával tak všetko, čo videl a zažil.  Na spoločných  cestách  s manželkou Danielou po  rôznych  kútoch  zeme  ich  všade  sprevádza  skicár a farby. Maľovali  v džungli na Amazonke, na  sopkách  Nového  Zélandu,  či  Islandu, vo vysokých výškach medzi himalájskymi velikánmi, v kirgizských stepiach, v spoločnosti nespočetných  Číňanov na Veľkom čínskom  múre i na cestách po Slovensku, ktoré znovu  objavujú,“ informovala PR manažérka múzea Ľubica Packová-Zahradárová.

Michalovým centrálnym motívom sú  lode, prístavy, ako aj iné dopravné prostriedky ako vlaky či automobily, ale aj ľudia, ktorých stretáva po celom svete pri ich práci i oddychu. Daniela vo svojej tvorbe uprednostňuje krajiny, najmä hory. Niektoré  motívy  pretvára  vo  svojom  vnútri  a  zabstrahuje. 

Výstavu Všetky moje krajiny si môžete prísť pozrieť do Ponitrianskeho múzea na Štefánikovej triede v Nitre do 6. októbra.

 

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022