V parku na Sihoti sa prenesiete do obdobia protitureckých bojov
18. september 2019
Podujatie bude v nedeľu 22. septembra

Podujatie bude v nedeľu 22. septembra.

 

Rekonštrukcia tureckého vojenského odevu, miniatúra dobýjania pevnosti i nadrozmerná dioráma.

Toto všetko môžete uvidieť v nedeľu 22. septembra v Mestskom parku na Sihoti  v blízkosti starého Biskupského hostinca. Podrobnejšie vysvetľuje Ján Ivančík z občianskeho združenia  ŠOK – Šport Osveta Kultúra: „Pred 355 rokmi došlo k oslobodeniu Nitry spod osmanskej okupácie. Ako to vtedy v Nitre vyzeralo, čo nám po Turkoch zostalo a ako ovplyvnili náš život až do súčasnej doby.“

„Aj keď sa nám to niekedy nezdá, máme sa veľmi dobre a nie vždy to na našom území tak bolo. Vojny boli, žiaľ, bežnou súčasťou života. Výstavou chceme interaktívnym spôsobom priblížiť históriu najmä deťom a mladým ľuďom a zároveň poukázať na význam stretu dvoch odlišných kultúr. Ten môže viesť k vzájomnému obohateniu, ale aj ku skaze ako to bolo pred vyše tristo rokmi,“ vysvetľuje Ján Ivančík z občianskeho združenia ŠOK.

Súčasťou výstavy je ideová rekonštrukcia tureckého vojenského odevu, miniatúra dobýjania pevnosti i nadrozmerná dioráma, ktorá v sebe ukrýva historické nedokonalosti, ktoré môžu mladí návštevníci objavovať.

Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavý sprievodný program – vystúpenie sokoliarov, maľovanie na tvár, lukostreľba a mnoho ďalšieho. Podujatie sa začne o 13.30 hodine a potrvá približne do 17. hodiny. Podujatie podporilo mesto Nitra a Nitriansky samosprávny kraj.

 

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022