V dennom letnom tábore sa deti určite nenudia
17. júl 2020
V Centre voľného času v Nitre sa už v týchto dňoch kreujú plány na nový školský rok

V Centre voľného času v Nitre sa už v týchto dňoch kreujú plány na nový školský rok.

K tradičným krúžkom a klubom by mal pribudnúť mediálny krúžok, ktorý vznikne v spolupráci s Mediálnym centrom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Deti sa budú učiť vyrábať krátke videá, ktoré budú zverejnené na CVČ youtube kanále.

Ďalšou novinkou v ponuke bude športový klub ragby. Dievčatá by mohol zaujať klub tanečnej gymnastiky. Podľa riaditeľa Mariána Hlavatého sa v nitrianskom CVČ každoročne snažia zosúlaďovať ponuku so záujmami mladej generácie.

Jedni dovolenkujú, druhí pracujú

Pedagogickí pracovníci centra sú momentálne na dovolenkách. Tí, čo nedovolenkujú, sa venujú deťom v denných letných táboroch a letných školách. V denných letných táboroch sa v priebehu ôsmich turnusov počas dvoch mesiacov vystrieda približne 260 detí vo veku od skončenej prvej triedy ZŠ do 12 rokov. Ďalších 70 detí trávi prázdniny v letných monotematických školách.

Okamžite po zverejnení ponuky sa zaplnila letná škola mažoretiek, letná výtvarná škola a dve tanečné školy. Aj v tomto prípade je zárukou dobrá starostlivosť skúsených pedagógov a pestrý program. Deti sa nenudia a môžu rozvíjať svoje talenty.

Obľúbené letné tábory

Obľúbené letné tábory boli spočiatku ohrozené. Po uvoľnení sprísnených hygienických opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 mali denné letné tábory za dva dni zaplnené. Oproti minulým rokom je zmena v tom, že piatkový pobyt museli skrátiť. Dôvod? Pre zvýšené hygienické opatrenia sa musia pripraviť na ďalší týždeň.

Ako vyzerá ranný príchod do tábora? Vysvetľuje riaditeľ CVČ Marián Hlavatý: „Ráno nám rodičia deti prinesú. Prístup majú iba do vestibulu budovy, kde nám deti odovzdajú. Tu im urobíme hygienický filter. Máme tú výhodu, že u nás tečie teplá voda. Takže deti si mydlom a teplou vodou umyjú ruky na toaletách a vojdú dnu.

Program o niečo skromnejší

Centrum voľného času malo problém aj s tým, ako zabezpečiť pre deti zaujímavý program, pretože mnohé inštitúcie, ktoré s nimi dlhé roky spolupracovali, im počas núdzového stavu nevedeli povedať, či s nimi môžu počítať pri príprave programu pre deti.

„Napriek tomu sa nám podarilo pripraviť zaujímavé tábory, v ktorých sa deti nenudia. Jediný hendikep je ten, že sme počas uplynulých ročníkov chodievali na celodenné výlety. Tento rok takéto výlety z pochopiteľných dôvodov neorganizujeme. Chodíme len po okolí,“ vysvetľuje riaditeľ Marián Hlavatý. 

Tento denný tábor je medzi rodičmi obľúbený aj z toho dôvodu, že svoje deti zverujú do rúk fundovaných pedagógov. Ďalšou výhodou je cenová výhodnosť. „Stále sme najlacnejší a je to tak aj preto, že sme pedagógovia – zamestnanci centra voľného času. Na tábore nepotrebujeme zarobiť ako súkromné spoločnosti, pre ktoré je organizovanie letných táborov zárobková činnosť,“ vysvetľuje Hlavatý.

V každom z turnusov sú pripravené športové i zábavné hry a súťaže, tvorivé dielne a iné aktivity. Deti absolvujú poldenné výlety a exkurzie, zájdu na dopravné ihrisko či kúpalisko. V tábore deti spoznajú nových kamarátov a získajú kopu zážitkov.

 

Ľudmila Synaková

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022