Úrady, školy aj podujatia by mali byť časom bez odpadov
26. apríl 2019
Prázdne smetné koše, nulový odpad v kanceláriách. Týmto smerom by sme sa v budúcnosti mohli uberať

Prázdne smetné koše, nulový odpad v kanceláriách. Týmto smerom by sme sa v budúcnosti mohli uberať.

 

Takáto budúcnosť by mala nastať v našich kanceláriách. S víziou bezodpadovosti prišli na nitriansku radnicu zástupcovia Inštitútu pre cirkulárnu ekonomiku (INCIEN).

Workshop zorganizovalo okrem inštitútu aj mesto a holandské veľvyslanectvo. Cieľom debaty bolo zvýšiť povedomie úradníkov ako aj zástupcov škôl  a zároveň ich informovať o konkrétnych spôsoboch ako odbremeniť od odpadu priestory mestského úradu. Bezodpadové by mali byť aj priestory materských a základných škôl.

     Príprave tohto workshopu predchádzali dva prieskumy o situácii s odpadmi v základných školách a materských školách, ktorých  zriaďovateľom je mesto Nitra. Z prieskumu vyplynulo, že v oboch typoch škôl separujú papier aj plasty. Základné školy okrem týchto dvoch komodít separujú aj elektrické batérie a organizujú celoškolský zber papiera.

     Na workshope sa hovorilo, že ideálny stav pri separácii by nastal aj v prípade, keby sa ako bezodpadové profilovali i verejné podujatia, organizované mestom. Lenže to by chcelo dohodu s majiteľmi stánkov, predávajúcich občerstvenie.  

Holandská ambasáda sa snaží postupne redukovať produkovaný odpad. Za svoje snahy získala ambasáda v Bratislave titul najzelenšej ambasády spomedzi všetkých holandských veľvyslanectiev.                                                                                             

Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022