Spomienkové zhromaždenie venované 17. novembru
9. november 2021
Pripomenutie si udalostí z rokov 1939 a 1989 na vyjadrenie úcty k ľuďom, ktorí sa podieľali na zápase za slobodu a ľudské práva

Pripomenutie si udalostí z rokov 1939 a 1989 na vyjadrenie úcty k ľuďom, ktorí sa podieľali na zápase za slobodu a ľudské práva.

 

Mesto Nitra vás srdečne pozýva na spomienkové zhromaždenie venované 17. novembru. 

Kedy: utorok 16. 11. o 17:00
Kde: Štefánikova trieda 44 (parčík pri VÚB)

Opatrenia: Režim OTP

Deň boja za slobodu a demokraciu /17. november 1989/
Medzinárodný deň študentstva /17. november 1939/

17. november treba vnímať ako deň študentov. Či už išlo o rok 1939 alebo o rok 1989. V oboch prípadoch študenti zohrali nenahraditeľnú úlohu.

28.októbra 1939 došlo v Prahe k stretu medzi vysokoškolskými študentami a nemeckými okupantami. Zavraždený bol študent Ján Opletal – študent medicíny Karlovej univerzity.  Jeho pohreb 17. novembra spustil vlnu demonštrácií proti nacistickej okupácii. Zásah nemeckých jednotiek bol brutálny a nenechal na seba dlho čakať. Bolo popravených niekoľko študentov a učiteľov, vyše 1000 odvlečených do koncentračných táborov, zatvorené české vysoké školy…Študentské organizácie po celom svete následne tento deň v roku 1941 zo solidarity vyhlásili za Medzinárodný deň študentstva.

O 50 rokov neskôr, 17. novembra 1989, sme  pri Nežnej revolúcii odkazovali na neochvejnú vôľu ľudí bojovať proti totalite, na odvahu študentov hájiť slobodu, ľudské a občianske práva. Nežná revolúcia ako svetlý príklad okolitým krajinám zviditeľnila vo svete Československo ako vysoko kultivovanú krajinu s uvedomelými občanmi. Uskutočnil sa prevrat v demokratickú spoločnosť, ktorý nám mohol závidieť celý svet.

Obe udalosti spájajú dve veci: nesúhlas s okupáciou a nesúhlas s manipuláciou a akýmkoľvek diktátom. V oboch prípadoch vyšli ľudia do ulíc, aby protestovali proti tomu, že im je vnucovaný jeden jediný správny názor, že nesmú myslieť inak.

17. november je dňom, ktorý potvrdzuje silu týchto myšlienok. Potvrdzuje, že sloboda, právny štát , ale tiež humanita, úcta a rešpekt k názoru druhého, sú základnými kameňmi nášho štátu. Neraz sme dokázali vystúpiť a o tieto hodnoty bojovať, alebo si ich nahlas pripomínať.

S veľkou migračnou vlnou nám do Európy prichádza tieň vojny. Počúvame príbehy ľudí, ktorí stratili domov, prišli o nádej na dôstojný život vo svojej vlasti, stratili príbuzných a väčšinu svojho majetku. Na tieto príbehy musíme reagovať súcitom, solidaritou ale tiež rozumom, už len kvôli rešpektu k vlastným dejinám.

S migračnou vlnou prichádza tiež strach mnohých občanov, na ktorom parazitujú populisti, falošní vlastenci a extrémisti. Šíria medzi ľuďmi neznášanlivosť a nenávisť. Nesmieme tieto prejavy bagatelizovať, ale musíme ich vnímať a dať  svetu jasný signál, že sa nám mobilizáciou síl darí zvíťaziť aj nad extrémizmom.  Je to víťazstvo všetkých demokratických síl. Určite stojí pred nami obrovské množstvo výziev, ako boj proti korupcii, proti deformácii demokratického systému, za skutočnú vymožiteľnosť práva a spravodlivosti, za návrat dôvery k politikom a medzi ľuďmi navzájom…

Pripomínanie si udalostí z rokov 1939 a 1989 i využitie tohto dátumu na vyjadrenie úcty k ľuďom, ktorí sa podieľali na zápase za slobodu a ľudské práva, či už v minulosti alebo teraz, robí tento sviatok nanajvýš aktuálnym. Sloboda a demokracia nie sú samozrejmé, musíme robiť všetko pre to, aby sme i naďalej žili v slobodnej demokratickej spoločnosti, kde si budeme vážiť rozdielnosti svojich názorov, kde o nich budeme diskutovať a nie podliehať vymývaniu mozgov. Ak sa to nepodarí, môžeme o pár rokov čeliť ďalšiemu útoku na podstatu demokracie a ďalšiemu 17. novembru.

Súbory na stiahnutie:

 

Iveta Žitňaňová, odbor kultúry


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022