Ružový hrad či dinosaury v mestskom parku
28. júl 2021
Takto by mala podľa nitrianskych žiakov vyzerať Nitra budúcnosti

Takto by mala podľa nitrianskych žiakov vyzerať Nitra budúcnosti.

 

Ako by mala vyzerať Nitra podľa najmladšej generácie? Veľa zelene, hustá sieť cyklotrás, ale aj lietajúce paneláky a metro do okolitých dedín. Aj takto si nitrianski žiaci predstavujú mesto o niekoľko desaťročí. V rámci kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 zorganizoval tím Nitra 2026 v spolupráci s Mestom Nitra súťaž “Nitra budúcnosti”. Žiaci základných a stredných škôl nám prostredníctvom svojich prác ukázali, ako vidia budúcnosť nášho mesta.

Súťaž trvala od 17. 05. 2021 do 30. 06. 2021. Počas nej mohli žiaci posielať výtvarné a literárne diela, ktorými načrtli svoje vízie Nitry budúcnosti. Hoci deti prejavili skutočne bohatú fantáziu v podobe futuristických zlepšení ako vzdušný kruhový objazd, iné nápady boli realistickejšie. Jedna autorka by okrem obnovenej lanovky na Zobor rada videla v Janíkovciach frekventované letisko pre turistov. Navrhla tiež zaujímavú možnosť adopcie starých rodičov v rámci zlepšenia služieb pre seniorov. Iní autori vyjadrili najväčšiu obavu o ekológiu mesta.

Cieľom súťaže bolo tiež motivovať žiakov aktivizovať sa a prostredníctvom vlastnej umeleckej tvorby vyjadriť vzťah a postoj k mestu, v ktorom žijú, a zamyslieť sa nad svojím miestom v ňom.

Zaslané práce vyhodnotila odborná komisia zložená z výtvarníkov a literárnych vedcov. Spoločne vybrali týchto šesť víťazných autorov a autoriek:

Vesna Lieskovská, 3. roč. ZŠ

Kristína Chovanová, 5. roč. ZŠ

Maxim Kožuch, 2. roč. ZŠ

Natália Zagora, 4. roč. ZŠ

Eva Hrnčárová, 7. roč. ZŠ

Klára Antalíková, 1. roč SŠ

Medzi víťaznými dielami nájdeme štyri kresby a dva literárne texty. Jedno dielo vzniklo ako kombinácia oboch  obsahuje výtvarnú časť aj doprovodnú báseň. 

Autori víťazných diel budú odmenení balíčkom cien, ktoré pripravilo Mesto Nitra špeciálne na tento účel. Štyri zo šiestich ocenených prác budú tiež vystavené pre verejnosť na mestských reklamných plochách, tzv. citylightoch, a to konkrétne na pešej zóne, v nákupnom stredisku Centro Nitra, či na autobusovej zastávke v blízkosti obchodného centra Mlyny. 

 

Tomáš Billik, PR a marketing Nitra 2026


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022