Rozsiahle stavebné práce na Klokočine
22. máj 2019
Nové potrubia budú mať zabudovanú signalizáciu. V prípade úniku tak bude hneď jasné, kde je problém

Nové potrubia budú mať zabudovanú signalizáciu. V prípade úniku tak bude hneď jasné, kde je problém.

 

Úspora nákladov pre obyvateľov, nižšia poruchovosť, vlastná regulácia kúrenia a teplej vody pre každú obytnú budovu zvlášť, ale aj dočasne znížený komfort v okolí bytoviek kvôli rozkopaným chodníkom a cestám. To všetko prinesie momentálne prebiehajúca výstavba centrálneho rozvodu tepla s domovými odovzdávacími stanicami na sídlisku Klokočina, ktorú pre Nitriansku teplárenskú spoločnosť realizuje firma Metrostav Praha. Práce potrvajú do septembra.

Viac ako 40-ročné potrubie nahradí postupne na celej Klokočine a Dieloch nové, vďaka ktorému budú mať obyvatelia oboch sídlisk nižšie tepelné straty, a teda ušetria balík peňazí.

 

Signalizácia na potrubiach určí, kde je porucha

Výmena rozvodov prinesie aj ďalšie výhody. „Nové potrubie má signalizáciu, takže v prípade úniku budeme presne vedieť, kde zasiahnuť. Pri opravách budeme postupovať rýchlejšie, ale v prvom rade bude nižší počet porúch,“ hovorí člen predstavenstva Nitrianskej teplárenskej spoločnosti Pavol Abrhan.

Dobrou správou je aj to, že každá obytná budova dostane vlastnú odovzdávaciu stanicu tepla. „Pre obyvateľov to znamená výrazné zvýšenie komfortu bývania. Každá bytovka si bude môcť samostatne nastaviť dátum a teplotu vykurovania, ale aj čas na ohrev teplej vody,“ dopĺňa Abrhan. 

 

Obyvatelia ušetria na únikoch tepla

Zhotoviteľom diela je spoločnosť Metrostav Praha, ktorá začala s prácami už minulý týždeň. Obyvatelia dotknutých ulíc stavebné zásahy pocítia na dočasne zníženom komforte a obmedzenom pohybe v okolí obytných domov. „Bez toho to bohužiaľ nejde. Výmena potrubí je veľkým estetickým aj funkčným zásahom, ktorý dočasne zníži pohodlie obyvateľov v okolí. V konečnom dôsledku to však obyvatelia ocenia, pretože ušetria na tepelných únikoch,“ vysvetľuje Henrich Varga z nitrianskej radnice.

Stavebnou činnosťou budú najviac dotknuté ulice Benkova, Alexyho, Jurkovičova, Bazovského, Borodáčova a Mikovíniho.

Výmena starých a výstavba nových teplovodných potrubí nie je uskutočniteľná bez zásahov do verejnej mestskej zelene. Dotknuté dreviny mesto priebežne vyrúbe a mladé stromy, ktoré rastú na trasách teplovodov, budú presadené na náhradné miesta.

Nitrianska teplárenská spoločnosť zaplatila mestu za vyrúbané stromy finančnú náhradu. Radnica ju použije na výsadbu nových stromov v stavbou dotknutých lokalitách. „Na ochrane prírody nám záleží, preto správa CHKO Ponitrie priebežne sleduje prítomnosť vtáčích hniezd a chránených živočíchov,“ uzatvára Varga.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022