Prvý veľtrh autobusov a autobusovej dopravy v Nitre
12. jún 2018
V uplynulom týždni sa v  Nitre konal veľtrh Bus Show Nitra 2018 s podtitulom Zdravá doprava

V uplynulom týždni sa v  Nitre konal veľtrh Bus Show Nitra 2018 s podtitulom Zdravá doprava. Predstavili na ňom najnovšie dopravné prostriedky pre verejnú hromadnú dopravu vrátane elektrobusov a autobusov s alternatívnymi pohonmi z produkcie európskych výrobcov, ale aj luxusné či obojživelné autobusy.

V rámci sprievodného programu sa 5. júna uskutočnila odborná konferencia Elektrické autobusy pre mesto, na ktorej sa zúčastnili primátor Nitry Jozef Dvonč, primátor  Dunajskej Stredy Zoltán Hájos, primátor Topoľčian Peter Baláž, Michal Feik z ministerstva pôdohospodástva a rozvoja vidieka SR a zástupcovia dopravných podnikov mesta Bratislavy a Košice, kde majú najlepšie skúsenosti s autobusmi na elektrický pohon.

Primátor Nitry Jozef Dvonč otvoril konferenciu slovami, že Nitra patrí k lídrom v Smart Cities. „Elektrické autobusy súvisia s projektom inteligentných miest, ktorý sa na Slovensku ujíma veľmi rýchlo. Je potešiteľné, že všetci majú jeden cieľ – postupne sa prepracovať k filozofii moderného mesta. To bude šetriť energiou a chrániť si životné prostredie. Elektromobilita je v tomto koncepte jednou z kľúčových koncepcií samosprávy,” uviedol primátor J. Dvonč. Elektrické autobusy predstavila táto konferencia nielen ako vozidlá, ale aj ako ucelené dopravné systémy v kontexte Smart City. Aby bola ich prevádzka nielen ekologická, ale aj efektívna, nie je totiž možné nahradiť dieselový autobus za elektrický systémom „kus za kus”, ale je potrebné pripraviť a implementovať ucelený projekt elektrických autobusov, zahrňujúci optimálny výber vozidiel a energetickej infraštruktúry s podporu ostatných moderných technológií a prevádzkových opatrení.  

Veľtrh zorganizovala česká konzultačná firma Jakuba Slavíka, Consulting Services Praha, ktorá sa špecializuje na podporu konceptu inteligentných miest – Smart City a čistej mestskej verejnej dopravy v spolupráci s Mestom Nitra. (SY)

 

Foto:

Konferenciu Elektrické autobusy pre mesto otvoril primátor Nitry Jozef Dvonč, za prítomnosti organizátora Jakuba Slavíka (vpravo).


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022