Pripomenuli sme si židovskú kultúru
18. september 2019
Podujatia sa zúčastnil aj primátor Marek Hattas

Podujatia sa zúčastnil aj primátor Marek Hattas

 

Európsky deň židovskej kultúry sme si tento rok pripomenuli aj v našom meste. Nitra sa tak pridala k viacerým krajinám Európy, ktoré už vyše dvadsať rokov tradične prvú septembrovú nedeľu prezentujú, prostredníctvom rôznorodých podujatí, židovskú kultúru vo všetkých možných podobách.

Návštevníci nitrianskej Synagógy si vypočuli diela velikánov hudby  v podaní Bruno Walter Symphony Orchestra, pod dirigentskou taktovkou Jacka Martina Händlera, kultúrneho diplomata a naslovovzatého Európana. Ako  sólisti sa predstavili huslisti Bernadette Király-Domány, Gergely Hutás a Tomáš Jánošík / flauta.

Skôr ako zaznela podmanivá hudba J. S. Bacha, C. P. E. Bacha a W. A. Mozarta, divákom sa prihovorila  Katarína Potoková, členka Židovskej náboženskej obce v Nitre. Zalistovala v pomyselnej kronike, prostredníctvom ktorej sa poslucháči  oboznámili s históriou vyše storočnej nitrianskej Synagógy, so životom židovského obyvateľstva starobylej i súčasnej Nitry. Prostredníctvom pútavého rozprávania priblížila poslucháčom židovské sviatky a zvyklosti, v čase keď sa blíži Židovský Nový rok s úctyhodným číslom 5780. 

Spomínanie tiež patrilo významným svetovým osobnostiam  kultúrneho a spoločenského života a tiež tým, ktorí sa zaslúžili o rozvoj kultúrneho a spoločenského života v našom meste i tým ktorí dotvárali farbistý kolorit nášho mesta. Európsky deň židovskej kultúry je nepochybne aj dňom kedy sme „položili“ symbolický kamienok spomienky na nejestvujúce hroby všetkých židovských obyvateľov Nitry a okolia, ktorých talent a um zničil vojnový moloch a do svojho mesta sa už nikdy nevrátili.

Podujatia sa tiež zúčastnil primátor Nitry Marek Hattas. Nitrianska Synagóga   sa v prvý septembrový podvečer opäť v celej svojej kráse zaskvela ako chrám kultúry. Slávnostný program, za pomoci sponzorov, pripravilo  Mesto Nitra, Priatelia hudobných dní  Bruna Waltera a Židovská náboženská obec v Nitre. Koncert bol súčasťou cyklu podujatí Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

 

(MK, DB)

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022