Podľa zdravotníkov neplatí, že prvodarcovia znášajú darovanie krvi horšie ako skúsení darcovia.
Primátorska kvapka krvi sa práve v týchto chvíľach koná na nitrianskom mestskom úrade. Vzácnu a nedostatkovú tekutinu tu už darovali okrem mestských úradníkov aj mnohí ďalší obyvatelia.
„Mne pred pár rokmi vážne ochorela kamarátka, dnes už nežije. To ma motivovalo a to bol prvý moment, kedy som sa rozhodla darovať krv,“ hovorí Zlatica Zsebiová z radnice.
Má vzácny typ krvi, presný popis skupiny si nepamätá. No keď dostala esemeskou výzvu, aby sa zúčastnila dnešnej akcie, neváhala ani sekundu. A hoci má práve dnes auto v servise, požičala si iné, len aby mohla prísť a odovzdať svoju krv. „Obavy nemám žiadne, teším sa z toho,“ vyhlásila.
Strach tým, čo váhajú, či ísť darovať krv, zaháňa aj Laura Ivaničková. „Je tam vyškolený profesionálny personál, ak ste zdravý a spĺňate podmienky, mali by ste ísť, určite sa toho netreba báť. Nikdy neviete, kedy budete krv potrebovať vy,“ povedala.
Primátorska kvapka krvi by zrejme nemohla mať svoj prívlastok bez primátora. Svojich 450 mililitrov krvi, čo je objem zberného vaku, dnes odovzdal aj primátor Marek Hattas. Urobil tak po prvý raz.
„To podujatie akoby prišlo ku mne na úrad,“ pousmial sa nad otázkou, prečo prišiel. „Treba ísť príkladom a toto je príležitosť, ako pomôcť systému.“
Primátor krv daroval v ležiacej polohe, s nohami vysoko nad úrovňou hlavy. Do tejto polohy dávajú všetkých prvodarcov. „Nikdy nevieme, ako budú reagovať, tak preto,“ vysvetlila zdravotníčka. „V prípade primátora krv tiekla najskôr pomalšie, až potom sa rozbehla. Je to ale normálne – do tela ide hrubá ihla, odchádza z neho krv, je prirodzené, že telo sa zo začiatku akoby bráni a stiahne sa,“ dodala. „Keď ma sestrička prehupla na sedadle, bolo to zaujímavé, lebo dole hlavou som už dlho nebol. Ale nakoniec to ani nebolelo. Nabudúce už budem v sede a dúfam, že budem pravidelným darcom,“ povedal Marek Hattas.
Podľa zdravotníkov neplatí, že prvodarcovia znášajú darovanie krvi horšie ako skúsení darcovia. „Je to veľmi individuálne. Mali sme pani, ktorá darovala krv 50-krát a na ten 50. raz jej prišlo zle a hrozne odpadla, štyri hodiny sme ju oživovali.“
Krv sa po odobratí nechá prirodzene vychladnúť na izbovú teplotu. V termo boxoch ju potom prevezú do nemocnice, kde si počká na tých, ktorým zachráni život.
Tomáš Holúbek, hovorca Nitry
foto: Tomáš Holúbek
Vytvorené: 11. 7. 2019