Používajte reflexné prvky, ide o vašu bezpečnosť
2. február 2023

Znížená viditeľnosť v ranných a večerných hodinách počas zimného obdobia je príčinou zvýšeného počtu dopravných nehôd. Každý deň sa dozvedáme z médií o tragédiách, pri ktorých vyhasol ľudský život len preto, že vodič si na ceste nestačil všimnúť chodca alebo cyklistu v tmavom oblečení. Farebné či reflexné oblečenie aj osvetlený bicykel, musia byť samozrejmosťou. Za nosenie reflexných prvkov sa netreba hanbiť.

Vozidlá a cyklisti majú povinnosť pri zníženej viditeľnosti svietiť. Preto si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov. V noci, skoro ráno, neskoro večer, za hmly alebo dažďa treba nosiť rôzne reflexné pásky, samolepky a iné prvky na svojom oblečení, kabelke, školskej taške, ideálne na ľavej strane tela. Používanie reflexných prvkov zvyšuje viditeľnosť v šere a v tme odrážajú dopadajúce svetlo až na 200 metrov.


Predchádzajme tomu, aby dopravná nehoda zmenila v zlomku sekundy Váš život a životy Vašich blízkych. Viditeľnosť je možné zvýšiť aj vhodnou farbou oblečenia a doplnkami reflexných prvkov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.

Známe porekadlo hovorí, že za chyby sa platí. A pri dopravných nehodách je to tá najvyššia cena – život. Polícia preto apeluje na občanov, aby nepodceňovali nosenie a používanie reflexných prvkov, vlastnou opatrnosťou a ostražitosťou je možné predísť  zbytočným nepríjemnostiam.

Timea Galová
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Počet parkovacích miest na Borodáčovej sa zvýši
3. október 2023
Okolo Slovenska: Do Nitry mieri svetová cyklistika
13. september 2023
Križovatku ulíc Farská – Ďurkova – Mostná čaká…
16. august 2023
Nitrania najazdili na bicykli viac ako 50-tisíc…
15. august 2023