Používajte reflexné prvky, ide o vašu bezpečnosť
2. február 2023

Znížená viditeľnosť v ranných a večerných hodinách počas zimného obdobia je príčinou zvýšeného počtu dopravných nehôd. Každý deň sa dozvedáme z médií o tragédiách, pri ktorých vyhasol ľudský život len preto, že vodič si na ceste nestačil všimnúť chodca alebo cyklistu v tmavom oblečení. Farebné či reflexné oblečenie aj osvetlený bicykel, musia byť samozrejmosťou. Za nosenie reflexných prvkov sa netreba hanbiť.

Vozidlá a cyklisti majú povinnosť pri zníženej viditeľnosti svietiť. Preto si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov. V noci, skoro ráno, neskoro večer, za hmly alebo dažďa treba nosiť rôzne reflexné pásky, samolepky a iné prvky na svojom oblečení, kabelke, školskej taške, ideálne na ľavej strane tela. Používanie reflexných prvkov zvyšuje viditeľnosť v šere a v tme odrážajú dopadajúce svetlo až na 200 metrov.


Predchádzajme tomu, aby dopravná nehoda zmenila v zlomku sekundy Váš život a životy Vašich blízkych. Viditeľnosť je možné zvýšiť aj vhodnou farbou oblečenia a doplnkami reflexných prvkov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.

Známe porekadlo hovorí, že za chyby sa platí. A pri dopravných nehodách je to tá najvyššia cena – život. Polícia preto apeluje na občanov, aby nepodceňovali nosenie a používanie reflexných prvkov, vlastnou opatrnosťou a ostražitosťou je možné predísť  zbytočným nepríjemnostiam.

Timea Galová
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
V pondelok neparkujte na Škultétyho 3 a 5
14. jún 2024
Od nedele 9. júna sa mení cestovný poriadok
3. jún 2024
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
MHD, škôlky, klientske centrum, zberné dvory,…
15. december 2023