Policajti pomohli bezdomovcovi s Covidom
25. január 2021
Prinášame vám vybrané prípady z činnosti mestskej polície v prvom týždni roka

Prinášame vám vybrané prípady z činnosti mestskej polície v prvom týždni roka.

 

NAŠLI HO BEZVLÁDNE LEŽAŤ ZA DVERAMI

Počas kontroly verejného poriadku a dodržiavania karanténnych opatrení povinných osôb ubytovaných v zariadení pre ľudí bez domova na Amfiteátri hliadka mestskej polície našla za vchodovými dverami ležať jednu z ubytovaných osôb.  Išlo o bezdomovca pozitívneho na ochorenie Covid-19. Vzhľadom na jeho zlý zdravotný stav, ktorý sa prejavoval triaškou  celého tela, neschopnosťou vstať a samostatne kráčať, mestskí policajti mužovi privolali záchrannú službu. Toho po prvotnej obhliadke posádka záchranky previezla do nemocnice.

POCTIVÝ OBČAN

Dvadsaťštyriročný Rus odovzdal na mestskej polícii peňaženku, ktorú našiel na Mostnej ulici.  V peňaženke sa nachádzala finančná hotovosť 135 € a rôzne doklady šesťdesiatštyriročného Nitrana. Majiteľ si po telefonickej výzve operačného príslušníka svoj majetok prevzal na útvare mestskej polície.

NEMALI CERTIFIKÁT

Policajti našli pred pešou zónou auto s anglickým evidenčným číslom. Stálo presne v zákaze zastavenia. Tridsaťjedenročný vodič z obce Zbehy nevedel predložiť potrebný platný certifikát z testovania na COVID-19, ani potvrdenie od lekára o platnej výnimke. Na miesto preto privolali štátnu políciu, ktorá si vec prevzala na doriešenie. Počas riešenia tohto prípadu zistili a rovnako odovzdali príslušníkom PZ SR aj ďalšieho vodiča vozidla, ktorý sa nachádzal na pešej zóne, pretože aj tento vodič ignoroval povinnosť mať u seba platný certifikát alebo potvrdenie o výnimke.

NEREAGOVALA NA  ZVONENIE

Hliadka mestskej polície preverila oznam od seniorky, ktorá sa obávala o sedemdesiatdvaročnú ženu bývajúcu na Novomeského ulici. Mestskí policajti sa presunuli na uvedenú adresu, kde mala seniorka bývať a absolvovať povinnú desaťdňovú karanténu pre pozitivitu na COVID-19. Oznamovateľka im uviedla, že jej priateľka už dlhšiu dobu nereaguje na zvonenie a búchanie na dvere a mala obavu, či sa jej niečo nestalo vzhľadom na vek a diagnózu. Mestskí policajti sa pred otvorením bytových dverí snažili seniorku privolať opakovaným a vytrvalým zvonením. Po niekoľkých minútach počuli v byte kroky a žena o chvíľu dvere otvorila. Uviedla, že je pozitívna na COVID-19, z bytu nevychádza, cíti sa veľmi unavená a ospalá, veľa spí, čo bol zrejme dôvod, prečo predtým zvonček nepočula. Dodala, že inak je v poriadku a nič nepotrebuje.

PORUŠILI LOCKDOWN

Hliadka mestskej polície na Jesenského ulici i na Župnom námestí riešili osoby za porušenie zákazu vychádzania. Dve osoby, osemnásťročné ženy z Nitry, boli riešené napomenutím, trom osobám, dvadsaťtriročnému mužovi z Nitry, a dvom mužom z obce Čab vo veku dvadsaťjeden a dvadsaťdva rokov, bola uložená bloková pokuta, ktorú zaplatili na mieste.

POZITÍVNE TESTOVANÝ MUŽ ODMIETAL KARANTÉNU

Príslušníci mestskej polície zabezpečovali verejný poriadok  aj počas ďalšieho kola  celoplošného testovania. V nedeľu v popoludňajších hodinách príslušník mestskej polície, ktorý bol pridelený na odberovom mieste testovania na COVID-19 v Dome matice slovenskej spozoroval muža, ktorý sa zvýšeným hlasom rozčuľoval nad pozitívnym výsledkom jeho testu. Pre príslušníka mestskej polície išlo o známeho bezdomovca vo veku štyridsať rokov, ktorého poznal z hliadkovej činnosti. Mestský policajt s ním vykonal pohovor za účelom upokojenia situácie, ponúkol mu karanténne ubytovanie i so stravou v ubytovacom zariadení v Amfiteátri, ktoré je zriadené pre ľudí s podobným sociálnym problémom. Muž túto ponuku odmietol s tým, že údajne nie je bezdomovec, má kde bývať a ide domov do svojho bytu na Bizetovej ulici. Policajt obratom zistil, že na uvedenej adrese má zrušený pobyt už od roku 2014. O situácii informoval i vedúcu odboru sociálnych služieb, tá odporučila hliadkam mestskej polície, aby s ním, ak ho spozorujú, opätovne vykonali pohovor a ponúkli mu ubytovanie v Amfiteátri.

O niečo neskôr bol ten istý človek zachytený iným policajtom v odbernom mieste na Škultétyho ulici,  pri tom ako si chcel dať spraviť ďalší test. Príslušník ho opakovane informoval, že musí dodržať karanténne opatrenia a mal by sa presunúť do zariadenia na Amfiteátri, kde bude mať zabezpečené ubytovanie i stravu. Muž však vyhlásil, že do záchytného centra na Amfiteátri nechce ísť, pretože koronavírus je podľa neho len výmysel a karanténu bude absolvovať u svojej známej. 

Príbeh pokračoval vo večerných hodinách, keď na útvar mestskej polície telefonoval bývalý príslušník MsP a poskytol informáciu, že vo vchode majú prespávajúceho muža bez domova. Spoznal ho vďaka príspevku zo sociálnej siete, kde kolovala informácia o pozitivite tohto muža na COVID-19. Príslušník operačného pracoviska mestskej polície už počas rozhovoru informoval hliadky, že predmetný bezdomovec nenastúpil povinnú desaťdňovú karanténu u známej, ani nešiel do zariadenia na Amfiteátri a naďalej sa pohybuje po uliciach a vchodoch v meste. Tento nezodpovedný muž sa mohol dopustiť trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Preto bola privolaná hliadka štátnej polície a prevzala prípad.  

DOSTAL  EPILEPTICKÝ ZÁCHVAT

Na útvar mestskej polície v neskorých večerných hodinách telefonoval jednej z bezdomovcov ubytovaných v povinnej karanténe na amfiteátri, že iný ubytovaný vo svojej izbe pravdepodobne spadol, pretože bolo počuť buchot a odvtedy sa neozýva. Vo svojej izbe bol tento na COVID-19 pozitívny muž ako jediný zamknutý zvnútra. Vyslaná hliadka mestskej polície za použitia všetkých dostupných ochranných pomôcok prešla cez spoločné balkóny k izbe uvedeného muža a pomocou hlasu, búchania a svetla ho prebrali. Cez okno s ním vykonali krátky pohovor, v ktorom päťdesiatšesťročný muž uviedol, že už mu nič nie je, lekára nepotrebuje, len sa cíti unavený a chce ísť spať. Počas zásahu nebola hliadka mestskej polície v kontakte so žiadnou pozitívnou osobou v zariadení.

Po dvoch hodinách dispečing RZP telefonicky požiadal príslušníkov mestskej polície o otvorenie budovy Amfiteátru, pretože tam ide výjazd RZP. Podľa oznamu občana z Amfiteátra na linku 112 má jeden z ubytovaných epileptický záchvat. Išlo o muža, ktorého hliadka v ten deň kontrolovala. Operačný príslušník mestskej polície upozornil dispečera linky 112, že podľa skúseností budú dvere do miestnosti chorého muža pravdepodobne zamknuté. Informoval ho tiež, že hliadka mestskej polície môže dostať k mužovi cez balkón. Posádka RZP využila navrhovaný spôsob, dostali sa do izby a otvorili si zvnútra dvere. Postihnutého prevzali do opatery, naložili ho do sanitného vozidla a odviezli do nemocnice.

 

Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022