Počas troch dní ožije Nitra celomestskými slávnosťami Nitra, milá Nitra
29. jún 2023

3 – 5. júla si pripomenieme 1160. výročie príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Mesto Nitra, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj pripravili desiatky podujatí, ktoré počas troch dní oživia Nitru. Mesto Nitra počas slávností spúšťa aj novú mestskú mobilnú aplikáciu s podrobným programom slávností.

Slávnosti sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v roku 2021 získala certifikát Rady Európy. Nad tohtoročnými slávnosťami prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Nitra, milá Nitra 2023


Dôležitým realizačným faktorom je široká báza spolupráce samosprávy, duchovnej, vedeckej, profesionálnej i amatérskej sféry, univerzitného i základného školstva, občianskych združení i individuálnych nadšencov. Ďakujeme všetkým partnerom za inšpiratívnu spoluprácu a veríme, že slávnosti Nitra, milá Nitra obohatia návštevníkov o nové poznanie, zážitky i priateľstvá,“ povedala Dagmar Bojdová z odboru kultúry mesta Nitra.

Počas tohtoročných slávností privítame v Nitre účastníkov Cyklopúte, ktorí až z ďalekého Solúna vyrazili 18. júna a svoju 1800 km dlhú púť ukončia na Dňoch ľudí dobrej vôle na Velehradě 4. júla. Počas svojej jazdy navštívia aj ďalšie významné lokality ako sú Ochrid, Skopje, Belehrad, Novi Sad, Pecs, Zalavár, Nitra či Kopčany.

V rámci duchovnej línie nebude 5. júla chýbať na Svätoplukovom námestí tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Svätú omšu v priamom prenose RTVS bude celebrovať  J. Ex. Mons.  Larry James Kulick, biskup diecézy Greensburg v štáte Pensylvánia v USA.

V hlavnom programe na Svätoplukovom námestí sa 3. júla predstavia kapely Dis is Markéta a Jana Kirschner s kapelou. 4. júla v podaní Slovenského komorného orchestra a Slovenského filharmonického zboru filharmónie zaznie pod dirigentskou taktovkou Ewalda Danela Missa Sti. Cyrilli et Methodii (1758) od  Michaela Haydna v priamom prenose RTVS. Slávnosti vyvrcholia 5. júla slávnostným večerom Medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2023.

Tradičné remeslá ožijú na Nitrianskom jarmoku spolu s nitrianskym korzom, ktoré počas troch dní ponúka hudobný, divadelný i literárny program pre všetky vekové kategórie.

Užitočné odkazy:

Podrobný program slávností: https://nitra.sk/nmn2023/
Programová skladačka: https://nitra.sk/wp-content/uploads/2023/06/Skladacka_Nitra-mila-Nitra-2023.pdf
Video pozvánka: https://www.youtube.com/watch?v=hyGGvU7gtaQ
Oficiálna Facebook udalosť: https://www.facebook.com/events/736598208165211

Program slávností na jednom mieste – v novej oficiálnej mobilnej aplikácii Nitra

Počas slávností mesto Nitra spúšťa novú mobilnú aplikáciu, ktorej súčasťou je sekcia Nitra, milá Nitra s podrobným programom slávností.

Používatelia tu okrem užitočným informácií o meste nájdu program slávností rozdelený do troch dní. Aplikácia si nevyžaduje žiadnu registráciu, stačí si ju stiahnuť a rovno používať. Verím, že ju obyvatelia ocenia nielen počas týchto troch dní a som veľmi rád, že je mestský úrad opäť bližšie k obyvateľom,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.


Aplikácia je dostupná na stiahnutie pod názvom „Nitra“:
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.spravyomeste.nitra&hl=sk&pli=1
App Store: https://apps.apple.com/sk/app/nitra/id1503159964?l=sk&platform=iphone

Lenka Mareková


Najčítanejšie správy
Čaká nás už druhá Primátorská kvapka krvi v tomto…
24. apríl 2024
Deň advokácie: Využite bezplatnú právnu pomoc na…
23. apríl 2024
Registrácia predajcov na Vianočné trhy v Nitre…
22. apríl 2024
Zeleň prerastajúca hranice pozemku spôsobuje…
17. apríl 2024