Pešia zóna aj Svätoplukovo námestie čoskoro zakvitnú
17. apríl 2020
Pandémia koronavírusu výsadbu kvetov v Nitre negatívne neovplyvní

Pandémia koronavírusu výsadbu kvetov v Nitre negatívne neovplyvní. 

 

Kruhové objazdy pod Zoborom a na Hollého ulici budú zdobiť rôznofarebné druhov kvetov – trvaliek aj letničiek. Ďalšie kvety – cibuľoviny by mali čoskoro pribudnúť do betónových kvetináčov pri cyklotrasách.

Nitrianska radnica chce aj kvetinovou výsadbou spríjemniť a skultúrniť život obyvateľom mesta pod Zoborom.

„Doteraz ešte na mnohých miestach kvitli tulipány a narcisy, po ich odkvitnutí budú tieto miesta zdobiť trvalky, ktoré kvitnú až do jesene. Výsadbu na parkových plochách zabezpečuje Stredisko mestských služieb nitrianskej radnice,“ informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Výber kvetov určuje záhradná architektka Ľudmila Šterdasová zo Strediska mestských služieb.  Volí vždy také druhy rastlín, ktoré sa hodia do mestského prostredia.

„Verejné súťaže na kvetinové záhony prebehli začiatkom roka, všetko je pripravené, zazmluvnené, dodávatelia majú kvety pripravené. Mesto pripravuje aj ďalšiu výsadbu na pešej zóne, kde sa minulý rok investovalo do výsadby kríkov a stromov. Počas jesene boli zrevitalizované existujúce plochy v troch kruhových objazdoch pod Zoborom a tiež na Hollého ulici na Klokočine. Vysadili sa tu nové trvalky, ktoré by sa v plnej kráse mali ukázať tento rok. Nebudú chýbať ani závesné kvetináče s muškátmi, na ktoré si ľudia zvykli a obdivujú ich. Všetko si to však vyžaduje náročnú údržbu a pravidelnú zálievku,“ vysvetlila Ľudmila Šterdasová.

Na obvyklých miestach na Chrenovskom moste, na pešej zóne aj pred budovou radnice  nebudú ani tohto roku chýbať krásne muškátové pyramídy. Pre radnicu ich každoročne dodáva Botanická záhrada pri SPU v Nitre.

V minulosti malo Stredisko mestských služieb problém s nedostatkom pracovníkov na výsadbu kvetov. Personálny problém je v súčasnosti zažehnaný, k dispozícii sú dve šikovné pracovníčky.

Jarná výsadba záhonov sa začne realizovať po Troch zamrznutých, čiže po 15. máji. Ale ako povedala Ľudmila Šterdasová, viac ako zamrznutých sa boja veterných smrští, ktoré zvyknú urobiť šarapatu a polámať muškátové výhonky.

Pestrofarebnými kvetinovými záhonmi bude žiariť plocha pri pódiu na Svätoplukovom námestí, Cyrilometodské, Pribinovo i  Svätoplukovo námestie – časť parčík, priestor pri poliklinike na Klokočine, Štúrova ulica, priestor pri mestskom úrade, Hradný kopec, pešia zóna, priestor pred Krajským súdom, pri Centre služieb Mladosť na Štúrovej ulici, Štefánikova trieda, Mostná ulica, Štúrova ulica, križovatka Akademická – Výstavná, priestor pri kine Lipa na Chrenovej, križovatka na Triede A. Hlinku a Dlhej ulici, zakvitnú nádoby pri  Obchodnom dome Progres, križovatka Trieda  A. Hlinku a  Akademická ulica (pri N-Centro), priestor pri Poliklinika na  Chrenovej, Mestský park na Sihoti, kruhový objazd pod Zoborom, kruhový objazd Hollého ulici, kruhový objazd pri Dome Matice slovenskej, priestory na Palárikovej a Farskej ulici a na Triede A. Hlinku.       

 

Ľudmila Synaková

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022