Pandémia dala stopku aj Akademickej Nitre
17. apríl 2020
Univerzita začala s prípravou festivalu mesiac pred začatím problémov

Univerzita začala s prípravou festivalu mesiac pred začatím problémov. 

 

Súčasťou Nitrianskeho kultúrneho leta mal byť začiatkom júla medzinárodný festival akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2020. Kvôli pandémii koronavírusu ho však stihol podobný osud ako letné hudobné festivaly – dostal stopku.

Organizačný štáb festivalu však v týchto dňoch informoval, že  festival sa pre pandémiu koronavírusu neuskutoční. Prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci UKF a zároveň prezident AN 2020 Miroslav Tvrdoň sa pre školský web v oficiálnom oznámení o zrušení festivalu poďakoval za pochopenie všetkým participujúcim subjektom a organizáciám.

Jana Černáková z oddelenia médií UKF v Nitre uviedla, že univerzita začala s prípravou festivalu ešte vo februári. Z jej vyhlásenia pre univerzitný web citujeme: „Ešte vo februári sme takmer počítali dni, ktoré nám zostávali do začiatku festivalu Akademická Nitra 2020 s tým, čo všetko ešte treba urobiť a zabezpečiť. No stačilo len pár týždňov a všetky prípravy sa ukázali už ako zbytočné. Pandémia koronavírusu, ktorá sa šíri svetom, nám prekazila plány, a tak sa na základe rozhodnutia Výboru AN 2020 z dôvodu celoplošného zákazu organizovania verejných kultúrnych podujatí, ale aj ďalších súčasných obmedzení.“

Súťažná prehliadka toho najlepšieho z tvorby domácich a zahraničných vysokoškolských súborov v Európe nemá obdobu. Na príprave festivalu škola spolupracovala s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu, rátala aj s podporou Fondu na podporu umenia. medzi  spoluorganizátormi a partnermi bolo aj mesto Nitra.

„V poradí  42. ročník Akademickej Nitry 2020  mal v dňoch 5. – 11. júla hostiť takmer dvadsiatku špičkových akademických súborov zo Slovenska, Ruska, Maďarska či Poľska, spolu okolo 700 účinkujúcich. Okrem dvoch súťažných večerov, galavečera v Divadle Andreja Bagara, vystúpení v Nitre a tradičného sprievodu mestom sa mali folklórne súbory predstaviť aj v Zlatých Moravciach a Šali,“ informovala Jana Černáková.

 

Ľudmila Synaková

foto: Lubo Balko


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022