Ôsmaci a deviataci sa od pondelka vrátia do školských lavíc
16. apríl 2021
Škôlkari a žiaci prvého stupňa sa učia prezenčne už niekoľko týždňov

Škôlkari a žiaci prvého stupňa sa učia prezenčne už niekoľko týždňov.

 

V Nitre už niekoľko týždňov fungujú materské školy a prvý stupeň  základných škôl.

Momentálne navštevuje materské škôlky 2136 detí a žiakov na prvom stupni základných škôl je 2644.

Deti patria do škôl, o čom sa presvedčili aj pedagógovia, ktorí zaznamenali negatívne dopady pandémie na detskú psychiku.  “Niektoré deti sú plačlivé, dezorientované v priestore, nesústredené a zábudlivé.  Majú problém s komunikáciou, nevedia poďakovať či vyjadriť svoje požiadavky. Zabudli niektoré návyky ako príprava na hodinu, úprava oblečenia, či zaväzovanie šnúrok. Za nás preto hovoríme, že naozaj neľutujeme rozhodnutie otvoriť školy hneď v okamihu, kedy to bolo možné – deťom jednoducho škola chýbala,” povedala vedúca Odboru školstva Mária Orságová. 

Nástup detí do škôl si vyžiadal rozsiahle protiepidemiologické opatrenia. 

„V školách a škôlkach sme zabezpečili teplomery, antibakteriálne mydlá, dezinfekciu, rukavice, rúška, respirátory, štíty, papierové utierky, germicídne žiariče, ozonizátory vzduchu, difuzéry. Čakáme tiež na schválenie dotácie z ministerstva zdravotníctva, cez ktorú chceme rozšíriť ochranné prostriedky – máme záujem o termo brány, ktoré chceme financovať práve zo spomínanej dotácie”, vysvetlil hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Tento týždeň prebiehajú zápisy prváčikov elektronicky. Pravidlá si určuje každá škola, tlačivá sú k dispozícii online na stránke školy, vyplnené formuláre odosielajú rodičia mailom. Niektoré školy sa vynašli, na zápisy žiakov využili dnešné možnosti videohovorov. Napríklad na Základnej škole na Nábreží mládeže si rodič stiahne aplikáciu, dostane prihlasovacie heslo a čas, kedy sa cez aplikáciu spojí s pridelenou pani učiteľkou. 

Dobrou správou je aj návrat ôsmiakov a deviatakov do školských lavíc. Mnohí majú obavy, ako zvládnu blížiace sa prijímacie pohovory na stredné školy. Od pondelka 19. apríla budú mať možnosť osviežiť si prezenčne svoje vedomosti,  prípadne doplniť chýbajúce časti skladačky k úspešnému zvládnutiu prijímačiek. 

 

Text: Timea Galová

Foto: ilustračné


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022