Nitrania si koncertom uctili základný zákon štátu – Ústavu SR
4. september 2019
Tónmi ľudovej hudby, áriami majstrov a slávnostnými príhovormi si Nitrania v Mestskej hale na koncerte Hoj vlasť moja pripomenuli prijatie Ústavy Slovenskej republiky

Tónmi ľudovej hudby, áriami majstrov a slávnostnými príhovormi si Nitrania v Mestskej hale na koncerte Hoj vlasť moja pripomenuli prijatie najvyššie postaveného právneho predpisu nášho štátu – Ústavy Slovenskej republiky.

Na koncerte účinkovali poprední sólisti a členovia Opery Slovenského národného divadla Jolana Fogašová, Jana Bernátová, Martin Babjak, Otokar Klein a Ján Babjak. K hodnotnému umeleckému zážitku prispeli nitrianske spevácke zbory pod vedením dirigentky Márie Mišunovej a Orchester Jána Berkyho – Mrenicu. Na programe boli ľudové piesne, ale i diela našich a svetových majstrov. Úvod patril orchestru a zborom, zazneli piesne Mikuláša Schneidra – Trnavského Hoj, vlasť moja a Aká si mi krásna. Druhá časť bola ladená v ľudovom tóne, tretia časť programu priniesla árie majstrov. Vo finále zaznela Pieseň o rodnej zemi Gejzu Dusíka v podaní všetkých účinkujúcich sólistov.

Autorom programu a režisérom bol akademický architekt Ladislav Švihel, ktorý tradíciu týchto benefičných koncertov začal pred 26 rokmi na pozícii generálneho riaditeľa výstaviska Agrokomplex a s finančnou podporu mesta Nitry a ďalších sponzorov zostal tomuto podujatiu verný dodnes. Vo svojom príhovore vyjadril radosť z toho, že Nitrania si touto udalosťou už dlhé roky pripomínajú túto významnú udalosť svojich národných dejín. Primátor Marek Hattas sa vyjadril pochvalne na margo tradície organizovania týchto slávnostných koncertov v Nitre, ktorými si občania Nitry pripomínajú základný zákon štátu – Ústavu SR. 

Vstupné na koncert bolo dobrovoľné. Získané finančné prostriedky sa aj tohto roku použijú na opravu Nitrianskeho hradu.

 

Ľudmila Synaková

Foto: Collavino


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022