Nitra vlani preinvestovala rekordnú sumu peňazí
21. február 2024

Kapitálové výdavky dosiahli cifru, k akej sa posledných desať rokov ani len nepriblížili.

Nový most nad železnicou, budova legendárneho Kina Palace, štvorica pamiatkovo chránených budov v bývalých kasárňach, vnútrobloky, detské ihriská, športoviská, či cyklotrasy.

To je iba zlomok z investícií, ktoré vlani dokončilo Mesto Nitra. Tomu sa podarilo preinvestovať ohurujúcu sumu peňazí. „Kapitálové výdavky dosiahli vlani rekordných 28 484 270,61 eur. Keď sa pozrieme na rovnaké číslo za posledné desaťročie, tak ide naozaj o obrovské množstvo peňazí, ktoré sme reálne použili na skrášlenie Nitry a na zlepšenie kvality života v našom meste,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Pre predstavu – za posledné desaťročie presiahli kapitálové výdavky mesta sumu desať miliónov eur len dvakrát. K sume 28 miliónov, akú vlani Mesto Nitra reálne investovalo do rôznych projektov, sa ani len nepriblížili.

Roky zanedbané veci sa odrazu pohli

Primátor Marek Hattas povedal, že ho teší zvlášť to, že sa podarilo pohnúť vecami, o ktorých sa dlhé roky, či dokonca desaťročia, iba hovorilo, no k ich realizácii nie a nie dôjsť. „Či už ide o sfunkčnenie takmer dvadsať rokov zavretého Kina Palace, o podjazd pod Univerzitným mostom, vďaka ktorému prejdú rušnú štvorprúdovku bezpečne rodičia s deťmi, seniori, bežci či cyklisti, alebo o dlhé roky problematickú Sadovú ulicu, kde museli obyvatelia doteraz jazdiť doslova po tankondróme. Mňa ale tešia aj mnohé iné pekné projekty, napríklad obnova až siedmich detských ihrísk či revitalizácia hradného kopca, čo je miesto, ktoré bolo neznáme pre celú jednu generáciu. Teraz je sprístupnené a objavovať ho môžu nielen tí, ktorí tam nikdy vojsť nemohli, ale aj pamätníci, ktorí si tu môžu oživiť spomienky na mladosť a na obdobie, keď sem chodili na prechádzky,“ povedal Hattas.


Do konca roka 2023 realizovalo mesto až 17 projektov z eurofondov. „Nezabúdame ani na nové programovacie obdobie do roku 2027, kde už vyšli prvé výzvy. Mesto Nitra má pripravené nové projektové dokumentácie na realizácie akcií, ako sú energetická efektívnosť škôlok, ktoré ešte nie sú zateplené, koketujeme s otázkou fotovoltaiky a určite budeme pokračovať v projektoch vnútroblokov. Väčšími projektami, na ktorých momentálne pracujeme, je preferencia verejnej osobnej dopravy či spevnenie svahov Hangócky a protipovodňové sprietočnenie vodných plôch v parku,“ povedal Vladimír Ballay, šéf projektového tímu na nitrianskej radnici.

Jaroslav Jazvinský, vedúci investičného odboru pripomenul, že mesto sa pri realizácii investícií snaží uchopiť veci tak, aby uspokojilo požiadavky poslancov aj výborov mestských častí.

Zo zelenej na modrú

Prechod zo zelených na modré projekty avizoval pre rok 2024 Štefan Lančarič, vedúci odboru životného prostredia na nitrianskom mestskom úrade. „Pre odbor životného prostredia bude v roku 2024 – aj vzhľadom na klimatickú zmenu – ťažiskovou rekonštrukcia mestských fontán a mikropriestoru v ich okolí, do ktorého počítame dlažbu, mobiliár, či  výsadbu záhonov a stromov. Momentálne máme pripravené tri projekty, štvrtý je v príprave u projektanta. Vzniknú tak veľmi kvalitné pobytové priestory pre obyvateľov a návštevníkov mesta v dôstojnom prostredí vo verejnom priestranstve,“ dodal Štefan Lančarič.

V prezentácii nájdete aj údaje o kapitálových výdavkoch Nitry za posledných desať rokov.

Investície 2023 od používateľa Mesto Nitra

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024
Nitrianska komunitná nadácia vyhlasuje nové výzvy
3. apríl 2024
Často kladené otázky o vynovenom Starom parku
22. február 2024