Nitra si pripomenie 75. výročie SNP
16. august 2019
Dnes, 27. augusta, sa o 14. hodine uskutoční pri Pamätníku víťazstva slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania

Dnes, 27. augusta, sa o 14. hodine uskutoční pri Pamätníku víťazstva slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania.

 

Nitriansky samosprávny kraj a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov – Oblastný výbor v Nitre pozývajú občanov 27. augusta o 14. hodine na slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania. Uskutoční sa na obvyklom mieste – pri Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu na Štefánikovej triede v Nitre.

Na slávnostnom akte sa zúčastnia predstavitelia Nitrianskeho samosprávneho kraja, mesta Nitry, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, príslušníci Ozbrojených síl SR, Policajného zboru SR, politických strán a a hnutí, združení a organizácií. Na slávnostné zhromaždenie pozývame aj deti, mládež a občanov Nitry.                                

Ľudmila Synaková

 

O čo išlo v SNP?

Najvýznamnejším odkazom 29. augusta 1944 do dnešných dní je skutočnosť, že Slováci sa vtedy masovo so zbraňou v ruke postavili na obranu svojej vlasti proti cudzím okupantom, čo je v našich dejinách skutočne výnimočná udalosť. Počas SNP sa povstalecké jednotky počas druhej svetovej vojny postavili proti okupácii nemeckej armády na slovenskom území. Povstanie bolo nepriamo útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom, ako aj snahou byť na strane víťazných mocností druhej svetovej vojny. Prípravy SNP inicioval v roku 1943 Edvard Beneš, vodca česko-slovenskej exilovej vlády. Odbojové prúdy, demokrati, komunisti a antifašisti v Slovenskej armáde prijali ten istý rok Vianočnú dohodu, na základe ktorej vznikla v septembri 1944 povstalecká Slovenská národná rada. Sformovala sa aj konšpiračná skupina vojakov a politikov zodpovedná za prípravu povstania, ich centrom bola Banská Bystrica. Kľúčovými postavami SNP sa stali generáli Ján Golian a Rudolf Viest. Svoju rolu v ňom zohrali aj partizánske oddiely, ktoré začali od roku 1943 spontánne vznikať v horských oblastiach, neskôr sa ich ujali sovietski odborníci. Deviateho augusta 1944 dostala slovenská armáda rozkaz proti nim zakročiť. Akcia bola neúspešná. Naopak – mnoho vojakov začalo k partizánom spontánne prebiehať. Pôvodne malo vypuknúť až po dohode s Červenou armádou, no 29. augusta 1944 na Slovensko nečakane dorazila nemecká armáda a vojaci z odboja i bežní obyvatelia sa im spontánne postavili na odpor. Večer Golian oficiálne nariadil začiatok obrany. Nemecko veľmi rýchlo eliminovalo najlepšie povstalecké jednotky a prevahu sa im podarilo udržiavať prakticky po celú dobu trvania. Povstaleckú armádu definitívne porazili v noci z 27. na 28. októbra. Časť jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja, mnohé z nich bojovali až do oslobodenia krajiny na jar 1945. Napriek porážke malo pre nás SNP dôležitý politický význam, zabezpečilo nám nezávislú politiku v rámci spoločného štátu s Čechmi i rešpekt víťazných mocností. SNP trvalo 60 dní, zapojilo sa doňho približne 80-tisíc ľudí, odhady hovoria o 10- až 15-tisícoch povstaleckých obetí, bojovalo v ňom 33 národov.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022