Nitra sa zaradila medzi Top 100 udržateľných destinácií
10. október 2022

Ocenenie sme získali aj vďaka aktivitám Turistického informačného centra.

Nitra sa zapojila prostredníctvom nášho Turistického informačného centra do medzinárodnej súťaže a zaradila sa medzi Top 100 udržateľných destinácií 2022 : Green Destinations Top 100 Stories.

certifikát Nitra medzi Top 100

Súťaž Green Destinations Top 100 Stories každoročne ponúka príbehy a osvedčené postupy destinácií z celého sveta, ktoré sa venujú trvalo udržateľnému cestovnému ruchu. Tieto destinácie sú príkladom dobrej praxe pre ostatných, od odborníkov v oblasti cestovného ruchu až po samotných turistov. Oficiálne vyhlásenie výsledkov sa konalo 27.9.2022 o 18.00 na medzinárodnej konferencii Green destinations v Aténach.

Do súťaže sa mesto zapojilo  s heslom “Inšpirujme sa navzájom! – Let´s inspire together!” V zmysle Stratégie rozvoja cestovného ruchu v meste Nitra na roky 2021-2031 v kategórii  FUNGUJÚCE KOMUNITY sa Nitra dostala medzi 100 ocenených destinácií pre rok 2022. 

Prihláška bola dvojstupňová, v 1. etape bolo potrebné prejsť testom udržateľnosti, ktorý hodnotia medzinárodní experti. Destinácie, ktoré prejdú prvým kolom popíšu v 2. etape príklad dobrej praxe ich destinácie.

Nitra prostredníctvom Turistického informačného centra rozbehla viaceré aktivity týmto smerom. „Zapájame sa do dobrovoľníckych aktivít na Zoborskom kláštore, podporujeme propagáciu a predaj regionálnych výrobkov, prezentujeme lokálnych výrobcov. Založili sme značku Udržateľná Nitra, ktorá spája aktivity ako pravidelné čistenie mesta, podcasty o čistejšej a krajšej Nitre,  ale aj módnu prehliadku recyklovaných odevov v Botanickej záhrade“, uviedla praktické príklady EKO aktivít Tereza Zaujecová z Turistického informačného centra.  

Turistické informačné centrum v Nitre intenzívne spolupracuje s rôznymi komunitami a vytvára neformálne partnerstvá – od bežcov, turistov, swaperov, eko aktivistov až po komunitu Čistá Nitra a spoločne sa podieľajú na obnove cirkulárnej mapy Nitry. Kolegynky z TIC Nitra pomáhali pri zrode nitrianskych ferát, ktoré sú postavené na modeli udržateľnosti turistickej atrakcie. „Zisk z požičovne feratových setov putuje na obnovu Zoborského kláštora“, vysvetlila Tereza Zaujecová.

Od septembra má Nitra novú atrakciu

Via Ferrata Zobor

Momentálne pripravuje Turistické informačné centrum  interaktívno – edukatívnu zónu „TICadlovo“, ktorá hravou formou naučí deti o Nitre ako meste na siedmich pahorkoch  a zároveň ich bude viesť k ohľaduplnému spôsobu života.

Timea Galová

Foto: Peter Michalík, archív TIC Nitra


Najčítanejšie správy
Kroměříž, srdci blíž - Galerie venku v Nitre
18. júl 2024
Dotazník: Ako sa vám páčili slávnosti Nitra, milá…
17. júl 2024
Chrenovské slávnosti 2024: Dva dni plné zábavy,…
16. júl 2024
Ponuka Nitrianskeho kultúrneho leta
11. júl 2024