Nitra reaguje na požiar z Nového roka, povolené budú iba profesionálne ohňostroje
20. január 2023

Doteraz platila výnimka na používanie pyrotechniky v posledné dve hodiny starého roka a počas prvých dvoch hodín na Nový rok. Po novom by mal zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3 platiť celoročne.

NITRA. Štyridsať ľudí uteká do mrazivej novoročnej noci len v tom, čo si narýchlo stihli z bytov zasiahnutých požiarom zobrať. Z ulice sleduje, ako im plamene ničia všetko, čo kedy nadobudli. Škody vystúpili na tri milióny eur.

Nič z toho sa nemuselo stať, ak by niekto na streche bytovky neodpaľoval pyrotechniku.

Mesto vyhlásilo núdzový stav a aktivizovalo pomoc ľuďom zasiahnutým nešťastím.

Po skončení núdzového stavu sa samospráva rozhodla zakročiť systémovo. Vstupuje do svojho nariadenia, ktorým sa doteraz zakazovala pyrotechnika na území mesta s výnimkou štyroch hodín počas silvestrovskej noci. Práve počas týchto štyroch hodín totiž došlo k novoročnému požiaru. Po novom bude zákaz hlučnej zábavnej pyrotechniky platiť celoročne.

S iniciatívou riešiť vzniknutú situáciu z Nového roka prišli okrem primátora Mareka Hattasa aj členovia komisie životného prostredia pod vedením Jarmily Královej a takisto aj poslankyňa Martina Dubaiová.

„Zámerom predloženého  návrhu  je predchádzať podobným situáciám, ako bol požiar vzniknutý na prelome rokov v objekte Polygon a mnohým ďalším poškodeniam v obytných zónach a na verejných priestranstvách v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky,“ píše sa v návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré predloží primátor Marek Hattas na rokovanie mestského zastupiteľstva. Text pripomína, že pre zábavnú pyrotechniku trpia seniori, malé deti, obyvatelia s poruchou autistického spektra, zvieratá, znečistené je ovzdušie aj pôda, škody po silvestrovskej noci sú aj na zdraví a majetku obyvateľov a mesta.

V Nitre by teda malo byť po novom celoročne zakázané používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Platí to aj počas Silvestra a na Nový rok (1. 1.). Výnimkou by boli len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika.

Mesto už v roku 2019 spustilo kampaň, aby obyvatelia namiesto pyrotechniky použili na uvítanie nového roka prskavky. Spolu s ochranármi prírody vtedy samospráva vysvetľovala, aké nevhodné je odpaľovať pyrotechniku.

vystrašené zvieratá a pyrotechnika

Trpia tým zvieratá, hlavne domáci miláčikovia. Každý rok sú zaznamenané panické úteky psov. Vtáky sa dostanú do takého stresu, že sa dostanú do našuchorenej polohy, pri ktorej zaznamenávajú veľkú energetickú stratu, čo ich v mrazivom počasí môže ohroziť na živote. V zahraničí zaznamenali také masívne pokusy vtákov o únik pred hlukom, že ich pohyb zaznamenali radary.

Ochranári tiež dokola pripomínajú, že svetielka z petárd a ohňostrojov sú síce pekne farebné, to sa však dosahuje chemickými reakciami, ktoré vznikajú pri výbuchu. Rovnako pri tom vzniká odpad, ktorý skončí na zemi a preniká aj do pôdy. Karcinómy sa dostávajú do pľúc ľudí a odpad končí aj vo vodných tokoch, napríklad v rieke Nitra.

Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitry
Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024
Nitrianska komunitná nadácia vyhlasuje nové výzvy
3. apríl 2024
Často kladené otázky o vynovenom Starom parku
22. február 2024