V utorok 15. novembra vyhlásili v Slovenskej národnej knižnici v Martine výsledky 9. ročníka celoslovenskej súťaže Slovenská kronika 2016. Hlavnú cenu v kategórii „kronika krajského a okresného mesta“ získala Kronika mesta Nitry – zápis za rok 2014 a jej autorka, mestská kronikárka Ľudmila Synaková.
Do súťaže bolo prihlásených 29 kroník. Odborná porota ocenila profesionálnu úroveň textu, ktorý pre budúce generácie poslúži ako významný prameň národopisného a historického poznania. Vyzdvihnutá bola i bohatá sprievodná dokumentácia, vrátane zbierky fotografií, pozvánok, plagátov a výstrižkov z tlače. Ľudmila Synaková vedie nitriansku mestskú kroniku od roku 2008, predtým presne osemnásť rokov zapisovala dianie do kroniky obce Jelšovce. Už v 7. ročníku tejto celoštátnej súťaže získala v kategórii krajských a okresných miest druhé miesto, tentokrát bolo jej úsilie korunované najvyšším ocenením.
Hlavným usporiadateľom a odborným garantom súťaže bolo Národné osvetové centrum, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné múzeum – múzeá v Martine, Slovenský národný archív a Združenie miest a obcí Slovenska.
Kronika mesta Nitry sa spracúva za jednotlivé kalendárne roky a kvôli prehľadnosti a ľahšej orientácii je rozčlenená tematicky aj chronologicky do 12 kapitol. Po spracovaní celoročného zápisu jeho obsah posudzujú vybraní členovia Komisie pre kultúru, cestovný ruch a zahraničné vzťahy pri mestskom zastupiteľstve. Po zapracovaní pripomienok prejde celoročný zápis schvaľovaním v mestskej rade.
Nitrianska kronika vznikla z iniciatívy starostu Emila Šebestu. Prvý záznam pochádza z návštevy prezidenta ČSR Tomáša Garyka Masaryka, ktorý Nitru navštívil 12. augusta 1923. Dôvodom jeho návštevy bolo položenie základného kameňa pre stavbu mestského chudobinca. Prezident a jeho sprievod sa ako prví zapísali do Pamätnej knihy Nitry, ako sa vtedy kronika nazývala. Boli to minister zahraničných vecí Eduard Beneš, predstaviteľ ČSR v Spojených národoch Štefan Osuský, poslanec Národného zhromaždenia Pavol Blaho, nitriansky župan Janko Jesenský a predstavitelia ministerstiev verejných prác a sociálnej starostlivosti.
Kronika nie je len jedna hrubá kniha plná textu. Kronikár si počas celého roka musí robiť poznámky o jednotlivých udalostiach, ktoré sa udiali, pretože sa k nim po skončení kalendárneho roka vráti, aby po selekcii vytvoril celoročný záznam, ktorý bude verným obrazom uplynulého roka. K písaniu kroniky treba pristupovať z nadhľadu a nezaujato, bez komentovania jednotlivých udalostí a javov, pretože tu ide o zachytenie rozhodujúcich udalostí, ktoré podstatnou mierou ovplyvňujú život mesta v danom roku. Kronikár nesmie zabúdať na to, že záznamy musia byť hodnoverným údajom, hovoriacim o tom, ako žijeme. Predstavujú tiež nenahraditeľný zdroj poznatkov a informácií o histórii a vývoji spoločnosti. Kronika je uložená v mestskom archíve, kde v nej môžu listovať historici, bádatelia, študenti ako aj občania mesta Nitry.
K foto: Hlavnú cenu v kategórii kronika krajského a okresného mesta prevzala mestská kronikárka Ľudmila Synaková z rúk organizátorov súťaže.
K ďalšej foto: Ocenené obecné a mestské kroniky, ako aj kroniky záujmových združení boli spolu s monografiami miest a obcí počas slávnostného vyhlásenia vystavené, aby si ich mohli všetci záujemcovia pozrieť a prelistovať.
Vytvorené: 18. 11. 2016