Nitra bilancuje minuloročné aktivity Európskeho mesta športu
24. január 2019
Hlavným cieľom Nitry - Európskeho mesta športu 2018 - bolo zapojenie všetkých vekových kategórií do športových aktivít.

Nitra, 24. január 2019

Podľa aktuálnych čísel sa v Nitre konalo 350 podujatí, do ktorých sa zapojili tisíce rekreačných športovcov.

Hlavným cieľom Nitry – Európskeho mesta športu 2018 – bolo zapojenie všetkých vekových kategórií do športových aktivít. Podľa aktuálnych čísel sa v Nitre konalo 350 podujatí, do ktorých sa zapojili tisíce rekreačných športovcov. Organizácia športových podujatí bola mestom podporená finančnou čiastkou takmer 45-tisíc eur.

Najpopulárnejšie podujatia

O každé podujatie bol zo strany verejnosti záujem,  ale ten najväčší – takmer s dvojtisícovou účasťou – zaznamenal Športový deň detí. Druhé miesto berie  Pribinov pohár s 1500 športovcami.  Na Detskej Tour Petra Sagana –  aj s trojnásobným majstrom sveta  – súťažilo 700 detí.

Tradičné športové podujatia sa tiež uskutočnili v behu, atletických disciplínach, cyklistike,  stolnom tenise, karate, šachu, korčuľovaní, gymnastike, futbale, plávaní a ďalších druhoch športov.

Mestu sa tiež podarilo do Nitry prilákať športové podujatia s európskym či svetovým cvengom – napríklad majstrovstvá sveta v hokejbale juniorských kategórií, či preteky Okolo Slovenska – aj s najlepším vrchárom Tour de France Julianom Alaphilippom, ktorý na podujatí zvíťazil.  

Podpora športovania na základných a materských školách

Vedieť korčuľovať, plávať, či správne udrieť tenisovou raketou, sa naučili deti, ktoré sa zapojili do aktivít Európskeho mesta športu. K téme sa vyjadrila riaditeľka Materskej školy Dolnočermánska Renáta Plevková: „V materských školách sa vždy kládol  a aj dáva veľký dôraz na pohybové a športové aktivity, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou detí predškolského veku. Nemyslím si, že by sa viac športovalo v materských školách, ako bežne. Skôr si myslím, že sme na to, že Nitra získala titul EMŠ 2018 patrične hrdí a deťom sa snažíme pri rôznych športových aktivitách a akciách to zdôrazniť, čím si myslím, že ich dostatočne motivujeme k vyšším výkonom a snahe zapojenia  sa do športu. Pre deti sú športové a pohybové aktivity prirodzené a snažia sa s nadšením do nich zapájať.“  

Mesto tiež zakúpilo  gymnastické a loptové vybavenie na materských a základných školách. Zorganizované boli aj rozmanité  podujatia pre škôlkarov. „V rámci spolupráce s mestom sme sa zapojili do  športovej olympiády a podujatia v Mestskej hale na Klokočine. Všetky materské školy majú rehabilitačno- molitanové a gymnastické zostavy,“ dodáva Renáta Plevková. 

Opravy športovísk

Mesto Nitra tiež vyvinulo aktivity s cieľom výstavby nových športovísk a opravami tých, ktoré potrebovali nevyhnutné investície. Dotácie boli nielen z mestského rozpočtu. Štát podporil v tejto oblasti mesto sumou 3,1 milióna eur.

Investície boli napríklad použité na rekonštrukcie štadiónov FC a ČFK Nitra, zimného štadióna, tenisových kurtov, telocvične na Hlbokej ulici, mestského kúpeľa, bazénov na letnom kúpalisku, Mestskej haly na Klokočine, tartanovej dráhy na ZŠ Beethovenova, hokejbalového ihriska a pri výstavbe cyklotrás.   

„Z rozpočtu mesta bolo pokryté dofinancovanie výstavby a hlavne rekonštrukcie športovísk v celkovej hodnote 4,87 milióna  eur. V rámci európskych fondov mesto získalo nenávratný finančný príspevok na  cyklotrasy v celkovej hodnote cca 5,8 milióna eur, kde spolufinancovanie mesta je vo výške 290-tisíc eur,“ konštatuje záverečná monitorovacia správa, kde sú zosumarizované aktivity mesta v rámci Európskeho mesta športu za minulý rok.

Benefity pre kluby

Pokračovala aj podpora športových klubov. Mesto Nitra  vlani vyčlenilo 629-tisíc eur na podporu športu. Financie boli rozdelené medzi 88 športových klubov, úspešných bolo 159 žiadostí.

Subvencia pre kluby bola aj preplatením výdavkov na prenájmy za  skoro 210-tisíc eur. Profesionálne kluby boli podporené sumou skoro 158-tisíc eur, mládežníci dostali takmer 170-tisíc eur.

Začala výstavba cyklotrás

K rekreačnému športovaniu neodmysliteľne patrí aj cyklistika. Chýbajúce a nové trasy budú doplnené. Trasy vzniknú na Wilsonovom nábreží, Dlhej ulici a na  Borine.

V tomto roku by mali byť dokončené  štyri nové cyklotrasy, na ďalšie tri momentálne prebieha proces verejného obstarávania.  

„V súčasnom stave vidíme úseky, ktoré sú už dlhodobo využívané na prejazd bicyklov, no majú svoje technické limity. V rámci našich finančných možností by sme sa tento rok chceli sústrediť na  pasportizáciu technického stavu po zime, na vylepšenie značení a údržbu v rámci finančných možností mesta. Čo sa týka budovania novej infraštruktúry, oboznámila som sa so stavom našich projektov na realizáciu ďalších cyklotrás – v tomto prípade môžem otvorene povedať, že kritériá a technické parametre sú už dávno nastavené a ostáva nám čakať ako skončí fáza verejného obstarávania“ spresňuje informácie viceprimátorka Nitry Michaela Hefková. 

Plánujú sprehľadnenie financovania a vypracovanie koncepcie športu

A aký je výhľad podpory športu zo strany mesta v tomto roku?  

Samozrejme, pokračovať bude dotačná podpora vrcholového i mládežníckeho športu, organizovanie športových podujatí a investície do výstavby a rekonštrukcií športovísk.

 Pripravené je tiež sprehľadnenie financovania športu a vypracovanie odbornej koncepcie športu. „Nechceme  ublížiť športu, aj preto spracujeme novú koncepciu jeho financovania,“ uviedol na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva viceprimátor Nitry Daniel Balko s tým, že ak budú nové a aktuálne  informácie, bude o nich mesto prostredníctvom svojich komunikačných kanálov včas informovať.

FOTO: V Mestskom parku na Sihoti bola minulý rok i Detská Tour Petra Sagana, o ktorú bol nielen medzi deťmi mimoriadny záujem.

A. Jančovič


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022