Nápojové kartóny hádžte do žltého kontajnera
31. júl 2019
Odporúča sa, aby sa tetrapaky pred odhodením stlačili. Do koša sa tak zmestí viac odpadu

Odporúča sa, aby sa tetrapaky pred odhodením stlačili. Do koša sa tak zmestí viac odpadu.

 

Nápojové kartóny, napríklad obaly z mlieka či džúsu, sú kompozitným obalovým materiálom. To znamená, že nie sú vyrobené z jedného materiálu.

Mnohí občania ich hádžu do nádob na zmesový komunálny odpad, to je ale chyba. Je možné ich recyklovať a preto patria do žltých nádob na triedený zber odpadu.

Nápojové kartóny obsahujú približne 73 % papiera, ktorý je veľmi hodnotný – jeho vlákna sú dlhé a pevné. Z tohto papiera sa vyrábajú škatule, utierky, obalový papier. Ďalšou súčasťou  týchto obalov sú polyméry – menia sa na bután a metán – tie sa používajú pri výrobe energie a syntetického oleja. Poslednou časťou je hliníková fólia, ktorá sa stláča do brikiet a vyrábajú sa z nej hliníkové výrobky.

Okrem toho sa odpadové nápojové obaly používajú na výrobu Tetra-K dosiek, ktoré sú vzhľadom podobné sadrokartónu a niektoré vlastnosti majú dokonca lepšie. Z týchto dosiek je možné vytvoriť celý systém stavebných prvkov – izolačné a obkladové dosky či samonosné panely na rôzne typy priečok a iných konštrukcií.

Nápojové kartóny je potrebné pred ich vyhodením vypláchnuť a zmenšiť ich objem napríklad zošliapnutím. Nestlačený odpad v zberných nádobách zaberá veľa miesta, čo zvyšuje frekvenciu vývozov kontajnerov a v konečnom dôsledku sa vyváža vzduch.

Vďaka recyklácii sa odpad znovu využíva na výrobu nových produktov. Z dvoch nápojových kartónov sa dá vyrobiť 1 m² kuchynských utierok.

(ep, mp, th)

 

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022