Najhoršie sa udržiava mestský cintorín
13. október 2020
Jesenné obdobie je spojené aj so sviatkom Pamiatky zosnulých, kedy sa presúvame na hroby svojich zosnulých príbuzných a priateľov po celom Slovensku

Jesenné obdobie je spojené aj so sviatkom Pamiatky zosnulých, kedy sa presúvame na hroby svojich zosnulých príbuzných a priateľov po celom Slovensku.

Pri hroboch sa stretávame so svojimi rodinami a známymi, zapaľujeme sviečky, vyzdobujeme hroby vencami a kvetinami, modlíme sa a spomíname.

V Nitre máme 15 cintorínov, ktoré patria pod správu mesta.

Najstarší z nitrianskych cintorínov je Mestský cintorín na Cintorínskej ulici, v blízkosti ktorého sídli Správa cintorínov v Nitre.

Mestský cintorín je nielen najstarší, ale aj najväčší v Nitre. Bol založený v roku 1780 a nachádzajú sa tu hodnotné umelecké diela – náhrobné kamenné pomníky vytvorené renomovanými sochármi Júliusom Bártfayom, Jánom Koniarikom, Jozefom Pospíšilom, Alojzom Rigelem a inými.

Na Mestskom cintoríne sú pochované mnohé významné osobnosti ako napríklad

Alfréd Tomaschek – architekt,  Michal Maximilián Scheer – architekt, Jozef Rosinský – hudobný skladateľ, Edmund Massányi – akademický maliar alebo Július Gisser – športovec a zakladateľ prvého kúpaliska na rieke Nitra.

„Počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých máme predĺžené otváracie hodiny pre návštevníkov (klientov), aby sme mohli pomôcť pozostalým aj zo vzdialenejších kútov Slovenska, ktorí navštívia hroby svojich príbuzných a potrebujú doriešiť svoje požiadavky na úpravu hrobového miesta či predĺžiť nájom hrobového miesta podpisom novej nájomnej zmluvy,“ povedala Ida Jančíková, zamestnankyňa Správy cintorínov v Nitre.

„Pred sviatkami vydávame oveľa viac povolení pre kamenárov, ktorých je ročne okolo 500, ale pred sviatkami majú kamenári najviac objednávok.“

A s akými požiadavkami prichádzajú klienti Správy cintorína? Okrem vybavovania pohrebu ide o prenájom budúceho hrobového miesta, nájomné hrobového miesta pozostalých, prenájom hrobky, prenájom urnového miesta a iné činnosti súvisiace s pohrebom ako použitie obradnej miestnosti pri pohrebnom akte, použitie chladiaceho boxu, povolenie na stavebné práce súvisiace s úpravou hrobu či náhrobného kameňa.

Pracovníčky správy cintorína musia koordinovať všetky činnosti podľa časového plánu, aby sa nestalo, že v jeden deň sa na jednom cintoríne stretnú kamenári a dve pohrebné služby. Ide o citlivú záležitosť, nakoľko ide o pietne miesto a pozostalí zažívajú počas pohrebov najťažšie chvíle svojho života.

„Prichádza k nám veľa sťažností aj ohľadom krádeže kahancov či vencov. Žiaľ, v tomto prípade im nevieme pomôcť, nakoľko ide o verejné priestranstvo a na cintorínoch nie je zabezpečená stála strážna služba ani kamerový systém. Požiadavky na kosbu a úpravu zelene riešime promptne s kolegami zo Strediska mestských služieb,“ povedala pani Jančíková zo Správy cintorínov.    „Mestský cintorín je na údržbu – kosenie, kamenárske práce najťažšie zvládnuteľný, nakoľko sú hroby tesne vedľa seba, medzi niektorými neexistuje žiadny chodníček, ťažko sa pracovníkom mestských služieb a kamenárom upravuje prípadne opravuje okolie jednotlivých hrobov“.

„Veľa času nám zaberie aj pátranie po neplatičoch hrobového miesta. Je to doslova mravenčia práca vypátrať kontakty na príbuzných, ktorí možno ani nevedia, že o daný hrob pozostalého nie je patrične postarané a nie je zaplatený prenájom a nie je uzatvorená nájomná zmluva. Počas pandémie sme mali prevádzku pre verejnosť zatvorenú, v práci sme však boli a vybavovali požiadavky klientov telefonicky aj emailom. Vybavovanie pohrebov však nemohlo počkať, v takom prípade sme sa vždy telefonicky dohodli na presný čas a za dodržania všetkých  hygienických opatrení sme klienta vybavili. Do kancelárie za účelom vybavenia pohrebu mohol prísť iba jeden vybavovateľ.“

 

Vedeli ste ?

Na webstránke www.cintoríny.sk si viete nájsť podľa mena zosnulého aj jeho hrob, ktorý sa presne ukáže na digitálnej mape. Môžete si tak ušetriť blúdenie po cintoríne počas sviatkov v prípade, že ste hrob svojho zosnulého príbuzného ešte nenavštívili, alebo si miesto odpočinku presne nepamätáte.

Správa cintorínov v Nitre kontaktujte aj v prípade, že nájdete nezrovnalosti na webstránke www.cintoriny.sk, či už v chybnom názve alebo informácii o nezaplatení poplatku.

Na webstránke si viete aj skontrolovať, či má dané hrobové miesto zaplatené poplatky a do kedy. Dokonca cez webstránku viete zapáliť sviečku či položiť virtuálnu kyticu, či veniec na hrob zosnulého.

Vyskúšala som túto službu, spomenula som si na kamaráta z detstva, ktorý tragicky zahynul v mladom veku a je pochovaný na cintoríne na Kyneku. Podľa priezviska a mena mi hneď na mape ukázalo vyznačené miesto, na ktorom som virtuálne zapálila sviečku. Tá bude „horieť“ 24 hodín. Je to dobrá voľba pre príbuzných, ktorí nemôže osobne hrob príbuzného či priateľa navštíviť osobne.

Novinkou zo sveta modernej technológie je QR kód hrobového miesta, ktorý si môžete cez webstránku vytlačiť a nalepiť na hrobové miesto. O spomienky na zomrelého sa môžete podeliť s ostatnými pozostalými vytvorením životopisu, fotogalérie a tieto informácie si môže návštevník prečítať vo svojom smartphone.

 

Kontakt:

Správa cintorínov v Nitre

Cintorínska 18

Tel.: 037/7416644

www.cintoriny.sk

 

 

Timea Galová, Odbor komunikácie a propagácie

Foto: Roman Oravec, Peter Michalík

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022