Na streche Starého divadla K. Spišáka chcú chovať prvé mestské včely
6. september 2019
Okrem rekonštrukcie sa divadelníci chystajú na rozbeh projektu divadelného námestia

Okrem rekonštrukcie sa divadelníci chystajú na rozbeh projektu divadelného námestia.

 

Nová sezóna bude pre Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre prelomová. Začne rozsiahlu rekonštrukciu zázemia divadla, pripraví tri nové inscenácie a na streche divadla chce chovať mestské včely.  

Okrem veľkej sály, do ktorej počas divadelných prázdnin inštalovali nové sedačky, sa má rekonštrukcia týkať celého divadelného zázemia. „Chceme preinvestovať 1 280 000 eur a naše divadlo zmeniť na jednu modernú špičkovú scénu. Neviem, kde sa ocitneme po premiére poslednej hry, keď by sa mala naplno rozbehnúť rekonštrukcia. V Nitre je totiž núdza o plnohodnotný divadelný priestor. Režisérov pripravovaných hier sme preto požiadali, aby inscenácie boli ľahko prenosné, ktoré budeme môcť hrávať na akejkoľvek, aj malej scéne ako zájazdové divadlo. Je však isté, že budovu divadla na istý čas opustíme,“ zdôraznil riaditeľ Martin Kusenda.

Okrem rekonštrukcie sa divadelníci chystajú na rozbeh projektu divadelného námestia. „Požiadali sme mesto o zmenu dopravného režimu a teší nás, že vedenie mesta je nášmu zámeru naklonené. Chceme, aby na tomto priestore vznikol umelecký trh, aby námestie patrilo deťom a nie autám, ktoré tu stoja celých osem hodín. Iste tam nestoja autá trhovníkov,“ zdôraznil Kusenda.

Okrem toho riaditeľ prezradil ďalšiu novinku: „Našim zámerom je chovať na streche divadla včely. Bude sa o ne starať profesionálny včelár. Viem, že je to niečo navyše, čo by sme robiť nemuseli, ale pri divadle máme krásne lipy, ich kvety budú pre včely vhodnou potravou na lipový med.“ 

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pripraví v novej divadelnej sezóne tri nové inscenácie. Vracia sa nimi k svojim bábkohereckým základom a svoju pozornosť chce sústrediť predovšetkým na mladšieho detského diváka od štyroch rokov. Prvá premiéra rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký bude v réžii Kamila Žišku a divadlo ju uvedie 25. októbra. 

Uvedenia druhej inscenácie s názvom Veľká továreň na slová sa zhostí poľský režisér Ireneusz Maciejewský a premiéru plánujú 29. novembra. „Pôjde o slovenskú premiéru dramatizácie textu jedného z najkrajších príbehov francúzskej autorky Agnes de Lestrade. Diváci spoznajú príbeh krajiny, v ktorej za slová treba platiť a len bohatí si môžu kupovať tie najkrajšie a dokonca si môžu dovoliť s nimi plytvať,“ povedala dramaturgička divadla Nikoleta Tužinská. Koncom marca uvedú premiéru hry Stvorenie sveta. Réžie tohto čierneho divadla s hrou svetiel sa ujme bulharská režisérka Magdalena Miteva.

 

Ľudmila Synaková

Na fotografii: Na tlačovej konferencii sa pred novinárov posadili nový člen hereckého súboru Juraj Bendarič, PR manažér divadla Dušan Nevín, riaditeľ divadla Martin Kusenda, šéfka umeleckého kolektívu Danica Hudáková, dramaturgička Nikoleta Tužinská a nová herecká posila Nikola Kozáková. 

foto: Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022