Na prípadnú druhú vlnu pandémie sme pripravení
12. august 2020
Nitra je na prípadnú druhú vlnu pandémie pripravená materiálne lepšie, než v prípade prvej vlny

Nitra je na prípadnú druhú vlnu pandémie pripravená materiálne lepšie, než v prípade prvej vlny.

 

Mesto Nitra sa zatiaľ nechystá na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Za posledný týždeň pribudli na Slovensku a aj v Nitre, desiatky nových potvrdených prípadov na ochorenie COVID-19. Napriek tomu nitrianska radnica dôvod na paniku nevidí. Na eventuálny príchod druhej vlny pandémie je dobre pripravená.

Mesto Nitra zabezpečilo v časovom v predstihu nákup ochranných prostriedkov ako sú ochranné rúška, rukavice, návleky, či dezinfekčné prostriedky. Tieto prostriedky sú určené pre seniorov – klientov Správy zariadení sociálnych služieb v Nitre a tiež pre občanov mesta Nitry, ktorí sú vo vyššej vekovej kategórii.

„Napriek tomu, že na Slovensku denne pribúdajú ochorenia, všetky sú iba lokálneho charakteru s identifikovaným prenášačom, prípadne sú to dovozy zo zahraničia. V prípade, že by na jeseň druhá vlna prišla, budeme postupovať podľa plánov, ktoré boli vypracované a zavádzali sa do praxe počas prvej vlny. Situácia v marci bola pre nás oveľa ťažšia,“ uviedol viceprimátor Daniel Balko, ktorý v jarných mesiacoch predsedal krízovému štábu mesta Nitry.  

Podľa viceprimátora Balka sme dnes na tom určite lepšie.  „Veríme, že v zásade sme pripravení, aj keď treba povedať, že prvá vlna mala oveľa miernejší priebeh ako sa predpokladalo. Najväčším problémom bola naša neskúsenosť s riešením takejto situácie. Obyvatelia nemali základné ochranné pomôcky, nevedeli ako ich správne používať. Neboli sme pripravení na osobné obmedzenia a mnohé zákazy. Toto už máme za sebou. Vieme, ako sa dá osobnou zodpovednosťou znižovať šírenie nákazy. Takže, ak by sme v Nitre museli čeliť prípadnej druhej vlne, do veľkej miery by sa opakovali už overené postupy, “ povedal viceprimátor Balko.  

„V budove úradu máme vo vestibule, pri výťahoch aj na toaletách inštalované dezinfekčné prístroje, okrem toho sú na toaletách inštruktáže s vysvetlivkami, ako si správne umývať ruky a všade po úrade, kde je potrebné, sú nálepky s upozorneniami na nosenie rúšok, odstupy…“ dodal referent obrany, ochrany a bezpečnosti na nitrianskej radnici Milan Režo. 

 

Ľudmila Synaková

Ilustračné foto: pixabay.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022