Na pešej zóne a pri divadle vysadili stromy
4. december 2019
Brestovec západný pomôže v lete pri horúčavách

Brestovec západný pomôže v lete pri horúčavách.

Počas tohto týždňa mesto spravilo výrazný krok k tomu, aby sa ľudia v centre mesta cítili príjemnejšie. A to najmä pri horúčavách, ktoré sú v jarných a letných mesiacoch čoraz neznesiteľnejšie.

Samotná drevina je známa z miest južných európskych krajín. K výsadbe tohto typu stromu nás ale tlačí hlavne počasie, ktoré je v lete porovnateľné so stredomorskými krajinami. Mohutný listnatý pomôže výborným  tienením a je odolný aj v znečistenom prostredí. Dorastá do výšky a šírky asi 20 metrov.  „Spolu ich bude štyridsaťosem, z toho dvadsaťsedem na samotnej pešej zóne a ďalších dvadsaťjeden pri divadle,“ spresnila  referentka  pre projekciu, zakladanie a ochranu verejnej zelene Ľudmila Šterdasová.  

Mesto sa aj týmto krokom snaží dobehnúť zameškané. Radnica tak nadviazala na trend, ktorý je v Európe samozrejmosťou. A to, že funkcia zelene by mala mať aktuálne hlavne „klimatické plusy,“ súvisiace s ochladzovaním, tienením a tiež zachytávaním oxidu uhličitého. Výsadba takmer päťdesiatky stromov v centre by mala významne pomôcť zlepšiť nevyhovujúcu situáciu v centre mesta. „Radnica bude  v aktivitách dopĺňania vhodnej zelene pokračovať.  A to nielen v centre mesta, ale aj na sídliskách,“ priblížil ďalšie plány mesta hovorca Tomáš Holúbek. 

Andrej Jančovič

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022