Na festivale Agrofilm aj ochutnávka potravín a diskusia s odborníkmi
30. september 2019
Diváci uvidia viac ako sto filmov

Diváci uvidia viac ako sto filmov.

 

Nitra žije v týchto dňoch nielen divadelným, ale aj filmovým umením. Umením dokumentárneho filmu.

Viac ako stovku dokumentárnych filmov z 28 krajín si budú môcť  pozrieť návštevníci 35. ročníka Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, vidieka, vedy, výskumu a trvalo udržateľného využívania zdrojov Agrofilm 2019.

Festival sa začína slávnostným otvorením v priestoroch Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Lužiankach dnes o 10. hodine.

Súčasťou pondelkového popoludňajšieho programu bude zasadanie národnej poroty, ktorá udeľuje cenu v kategórii Propagačný film. Tradičné diskusné fórum sa koná ako obvykle v polčase festivalu v stredu v kongresovej sále NPPC v Lužiankach. Tentokrát sa budú zúčastnení snažiť odpovedať na otázku, či musia potraviny končiť v koši. Diváci si budú môcť pozrieť filmy s touto tematikou, diskutovať s vedeckými odborníkmi, ale aj s ľuďmi, ktorí vystúpili  v   dokumentoch.  Zároveň  budú  môcť  degustovať  potraviny,  o ktorých  sa v týchto dňoch hovorí.

V duchu „multizážitkového“ festivalu organizátori po diskusnom  fóre  pripravili vernisáž výstavy autorov zo Združenia výtvarníkov nitrianskeho regiónu N´89.

„O tom,  ktoré  filmy  si  odnesú  vavríny  víťazstva    už  rozhodla  medzinárodná  porota  zložené z filmárov aj vedeckých poľnohospodárskych pracovníkov.  Vyberala  zo 42 súťažných filmov. Jej  verdikt sa dozvieme v piatok 4. októbra  na slávnostnom ceremoniále, ktorý sa začína o 10.00 hod. v reprezentatívnych priestoroch multikina Mlyny Cinemas,“ prezradil Ján Škorňa, spoluorganizátor festivalu.

Tento rok je festivalové dianie venované výnimočne aktuálnej téme – Plytvanie potravinami. Ako už tradične aj tento rok sa Agrofilm vyberie za svojimi divákmi. Diváci si budú môcť pozrieť hodnotné dokumenty v priestoroch multikina Mlyny Cinemas v Nitre, na univerzitách Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite Zvolen, Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach, tento rok pribudla aj Lekárska fakulta v Martine. Dokumenty Agrofilmu uvidia diváci aj v Synagóge v Brezne a v zasadacej sále NPPC v Lužiankach.

Festival vyvrcholí v piatok 4. októbra slávnostným odovzdaním cien autorom najlepších prihlásených filmov o 10. hodine v priestoroch Mlyny Cinemas.

Vstup na predstavenia je voľný.

 

Ľudmila Synaková

Ilustračné foto: autorka


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022