Mesto podporí dotáciami šport, kultúru aj sociálnu oblasť
15. marec 2019
Mestské zastupiteľstvo, okrem iných bodov, na marcovom rokovaní schválilo dotácie do sociálnej oblasti, športu aj kultúry

Nitra, 15. marec 2019

 

Podpora znevýhodneným v sociálnej oblasti

Mesto podporí  sociálnu oblasť, ochranu a podporu  zdravia aj  pomoci  pre zdravotne  postihnutých ľudí. Na návrh komisie, ktorý potvrdila mestská rada aj mestské zastupiteľstvo si subvenciu vo výške 20-tis. eur rozdelia  autisti, občianske združenia, seniori,  znevýhodnení občania a mnohí ďalší. „Chcem poďakovať pánovi primátorovi za to, že sa po prvýkrát stalo, že nemenil určené sumy dotácií, ale ponechal ich v pôvodnom návrhu tak, ako ich určila komisia,“ spresnila kľúč k prerozdeleniu dotácií   poslankyňa a predsedníčka komisie pre sociálne veci, bývanie a podporu sociálneho zdravia Anna Šmehilová.

Mesto podporí vrcholový  aj rekreačný šport   

Mesto bude pokračovať aj v podpore športu. Či už vrcholového, mládežníckeho, ale aj rekreačného. Zastupiteľstvo na dotácie a podporu podujatí schválilo viac ako 600-tis. eur. Dotácie pôjdu do kolektívnych druhov športov ale aj pre športovcov v individuálnych športoch.  Najpopulárnejším športom v Nitre je ale hokej. Aj preto je jeho podpora najvyššia. Zvýšenú dotáciu 147-tis. eur dostane HK Nitra, finančná podpora bude použitá bude v súvislosti so zabezpečením prevádzky zimného štadióna a vedľajšej ľadovej plochy. Zaujímavosťou je, že klzisko bude premiérovo pre všetky nitrianske športové  kluby k dispozícii zadarmo.  Plánovaná nová koncepcia športu by zas mala zvýšiť podporu detí, mládeže i pohybových aktivít všetkých vekových kategórií i adresnejšie financovanie. „Chceme, aby peniaze do športu boli prideľované spravodlivejšie a na základe jasných kritérií,“ dodal predseda komisie športu a poslanec MZ Oliver Pravda.

Kultúra: dotácie na tlač kníh i zaujímavé podujatia

Desiatky žiadostí bolo evidovaných aj v rámci podpory kultúry, záchrany a obnovy národných i kultúrnych pamiatok. V rozpočte je na túto oblasť určených 50-tis. eur, financie budú napríklad použité k podpore tradičných kultúrnych aj nových podujatí, publikácií o Nitre, či renovácii a obnove kultúrnych pamiatok.

Ilustračné foto: Podporená bude aj sociálna oblasť.

(J)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022