Mesto Nitra bude s krajom pokračovať na zavádzaní integrovanej verejnej dopravy
12. máj 2023

Vytvorenie jednotného dopravného systému na území Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) je cieľom novej spolupráce medzi Mestom Nitra a NSK. Zámer spolupodieľať sa na integrácii verejnej osobnej prepravy schválilo 27. apríla na svojom zasadnutí Mestské zastupiteľstvo v Nitre.

„Zavedenie integrovaného dopravného systému (IDS) je charakterizované ako jeden z hlavných cieľov v strategických dokumentoch Mesta Nitra, ako aj NSK. Cieľom je zatraktívnenie a zefektívnenie verejnej osobnej dopravy na území kraja,“ uviedol Matúš Maruniak, vedúci odboru dopravy Mestského úradu v Nitre.

Moderný a zákaznícky atraktívny systém verejnej dopravy bude pozostávať zo všetkých druhov verejnej dopravy, teda z vlakov a autobusov prímestskej aj mestskej hromadnej dopravy. Zahŕňať má celé územie kraja, pričom občanovi umožní cestovanie na jeden cestovný doklad bez ohľadu na prestupy či použité druhy dopravy, pri jednotných prepravných a tarifných podmienkach a vzájomne zosúladených cestovných poriadkoch.

Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa je deklarácia spolupráce medzi mestom a NSK prvým krokom k vzniku integrovanej verejnej osobnej dopravy na území nitrianskeho kraja. „Myslím si, že je to dôležité pre celý región a som rád, že sa konečne k tomu niečo urobilo. Pevne verím, že sa posunieme ďalej k spokojnosti obyvateľov mesta, ako aj regiónu,“ dodal.

Zavedenie prestupnej tarify v rámci prímestskej dopravy na celom území NSK sa predpokladá v 2. polroku 2025, spustenie časovej tarify v krajskom meste v 1. polroku 2026 a spustenie ostrej prevádzky IDS v Nitrianskom samosprávnom kraji začiatkom 2. polroka 2027.

Jana Krajčovičová
foto: archív Mesta Nitra


Najčítanejšie správy
Obyvateľov Bernolákovej sa mesto pýtalo, ako by…
23. november 2023
Na Klokočine pribudli nové polopodzemné kontajnery
25. október 2023
Podjazd pod Univerzitným mostom je otvorený
6. október 2023
Počet parkovacích miest na Borodáčovej sa zvýši
3. október 2023