Máte doma nevyužitý bicykel? Môžete ho darovať
24. január 2020
Chceme podporiť voľno-časové a športové aktivity sociálne slabších rodín, ktoré nemajú na to, aby kúpili svojim deťom nové bicykle

Chceme podporiť voľno-časové a športové aktivity sociálne slabších rodín, ktoré nemajú na to, aby kúpili svojim deťom nové bicykle.

 

Ak máte doma odložený nepoužívaný bicykel, kolobežku či trojkolku, na ktorých už vaše deti nejazdia a neviete, čo s nimi – zapojte sa do zaujímavého projektu. S myšlienkou prišlo obchodné centrum MAX na Chrenovskej ulici v Nitre, ktoré organizuje projekt Bicykel do každej rodiny. Hlavným partnerom projektu je mesto Nitra. Cieľom zbierky je podpora voľno-časových a športových aktivít sociálne slabších rodín formou zabezpečenia zrenovovaných bicyklov nielen pre deti, ale aj dospelých. Rodiny, ktoré nemajú dostatok prostriedkov, tak získajú možnosť tráviť voľný čas aktívne, ale najmä spolu.

Možno si položíte otázku: Prečo práve bicykle? Jednoznačne preto, že pravidelný pohyb, predovšetkým na čerstvom vzduchu, prináša množstvo výhod. Okrem pozitívnych účinkov na fyzickú i duševnú pohodu človeka je šport skvelým prostriedkom na vytváranie nových priateľstiev a stmeľovanie rodín, čo je nesmierne dôležité pre rodiny, ktoré sa nachádzajú v ťažkých životných situáciách.

Ako sa dá do projektu zapojiť? „Nevyužívaný, ale pojazdný bicykel, ale aj trojkolku či kolobežku, či bicykel musia byť čisté, zachovalé a pojazdné. Môžete ich priniesť do obchodného centra, kde prejdú revíziou, prípadne renováciou, o ktorú sa postará partnerská spoločnosť Liberty Trade. Obchodné centrum následne zabezpečí, aby sa dopravné prostriedky dostali do správnych rúk,“ uviedol hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Nitrianska radnica bude mať v gescii identifikáciu sociálnej slabších rodín a napokon i distribúciu bicyklov rodinám s deťmi, ktoré potešia. „Našou úlohou je zodpovedný výber rodín, ktoré si vzhľadom na svoju sociálnu a ekonomickú situáciu nemôžu dovoliť kúpiť bicykel pre každého člena rodiny. Verím, že práve týmto projektom spoločne prispejeme k tomu, aby rodičia so svojimi deťmi aktívne trávili voľný čas,“ povedala Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb  Mestského úradu v Nitre.

Viceprimátor Nitry Miloslav Špoták na margo zbierky uviedol: „Oceňujem na tomto projekte kreatívne prepojenie sociálneho a environmentálneho aspektu, podnikania a občianskej participácie s pozitívnym dopadom na zdravý životný štýl a udržateľnú mobilitu.“?

„Je nesmierne dôležité učiť malých i veľkých vedieť sa podeliť, obdarovať a pomôcť slabším. Veď spoločnosť sa môže považovať za vyspelú podľa toho, ako sa dokáže postarať o tých najzraniteľnejších. Toto malé gesto môže podnietiť robiť dobré skutky ďalším ľuďom. Preto má nesmierny význam spájať sa pre dobro,“  konštatovala mestská poslankyňa Anna Laurinec Šmehilová.

Zbierka sa realizuje v termíne od 1. do 23. februára v priestoroch nákupného centra MAX Nitra, na poschodí (označený priestor oproti kaderníctvu KLIER). Bicykle či iné predmety môžete priniesť počas pracovných dní od 15.00 h do 20.00 h a počas víkendov od 10.00 h do 20.00 h.                                                                                                   

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022