Mariánska púť na Kalvárii so stovkami veriacich z Nitry i okolia
16. august 2016
Mariánska púť na Kalvárii bola tento rok, okrem iného, spojená aj so stretnutím rodín.

Mariánska púť na Kalvárii bola tento rok, okrem iného, spojená aj so stretnutím rodín. Program začal v sobotu popoludní adoráciou rodín za rodiny a vyvrcholil svätou omšou, po jej skončení nasledovala krížová cesta za účasti rodín diecézy. Sobotňajší program pokračoval večerom dialógu aj za účasti nitrianskeho biskupa Viliama Judáka.

Nedeľnej pontifikálnej omši predsedal biskup Viliam Judák, homíliu predniesol generálny vikár Peter Brodek. Obaja pripomenuli dôležitosť Panny Márie pre slovenských veriacich, biskup Viliam Judák z historického hľadiska, vikár Peter Brodek v v súvislosti s Rokom milosrdenstva, ktorý začal 8. decembra 2015 na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Spolu so stovkami pútnikov z Nitry a okolia sa na svätej omši zúčastnili aj primátor mesta Nitry Jozef Dvonč, jeho zástupca Ján Vančo, nitrianski mestskí a krajskí poslanci a ďalšie významné osobnosti spoločenského, kultúrneho a cirkevného života. Okrem omší, bol pripravený aj bohatý sprievodný program pre deti a mládež, napr. divadlo o Noemovej arche, rôzne zábavné hry, pre najmenších aj občerstvenie.

Samotný zvyk púte siaha až do 18. storočia, kedy nitriansky biskup Ján Gustíni zaviazal obyvateľov Nitry listinou z 20. decembra 1765, aby sa každoročne 15. augusta uskutočnila procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pod vedením mestského farára a tiež tradíciu, že slávnostné bohoslužby na Kalvárii môže celebrovať a viesť iba nitriansky biskup.

Mariánska púť sa  tomto období v Nitre  koná viac ako 250 rokov, úcta k Panne Márii má však ešte dlhšiu tradíciu, ktorá bola medzi veriacich etablovaná prostredníctvom prvých kresťanských misionárov už počas obdobia Veľkej Moravy.

FOTO: Na púti sa zúčastnili stovky veriacich z Nitry a okolia.

FOTO: Na omši za zúčastnil aj primátor Jozef Dvonč, na snímke s nitrianskym biskupom Viliamom Judákom.  (j)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022