Letná sezóna na Nitrianskom hrade sľubuje nové zážitky
26. apríl 2017
Projekt zameraný na zlepšenie turistickej infraštruktúry Nitrianskeho hradu bol z väčšej časti financovaný z grantu Finančného mechanizmu EHP

Veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v SR Inga Magistat, zástupca primátora Ján Vančo a mestskí poslanci Jozef Trandžík, Miroslav Tvrdoň, Lívia Šumichrastová, Dominika Tekeliová, Pavel Varga a Janka Buršáková sa v Aule Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre zúčastnili na vyhodnotení projektu „Zlepšenie turistickej infraštruktúry sprístupnenia národnej kultúrnej pamiatky – Nitra hrad – vrátane jeho častí“.

Projekt zameraný na zlepšenie turistickej infraštruktúry Nitrianskeho hradu bol z väčšej časti financovaný z grantu Finančného mechanizmu EHP, tzv. nórskych fondov a realizovalo ho Nitrianske biskupstvo. Celkové náklady predstavovali 820 000 eur, z toho 85 percent tvorili financie poskytnuté z nórskych fondov a štátneho rozpočtu. Spolufinancovanie Biskupstva Nitra dosiahlo 123 000 eur, biskupstvo hradilo aj neoprávnené náklady vo výške 138 000 eur. Vďaka projektu sa podarilo skvalitniť a doplniť chýbajúcu turistickú infraštruktúru Nitrianskeho hradu vybudovaním informačno-oddychového centra služieb pre turistov s vyhliadkovou terasou, nového náučného chodníka s mobiliárom a informačnými tabuľami o histórii hradu a podhradia, faune a flóre a jeho okolia. Vďaka realizácii projektu bola obnovená a sprístupnená pivnica pod biskupským palácom, veža katedrály sv. Emeráma s terasou a kamennou balustrádou, opravený bol tiež historický hradný múr, obnovilo sa parkovisko. Súčasťou projektu je výstava liturgických rúch, ktorá je inštalovaná vo veži katedrály. (SY)

Text k foto: Hradná pivnica pod Biskupským palácom ponúka možnosť organizovať ochutnávky vín. Počas piatkovej slávnosti si jej priestory pozreli aj mestskí poslanci.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022